Novinky

Ukončenie výsadby nového vinohradu na novom hone NAD HOFERSKOU

vinohrady v Tajnej

Sme nesmierne radi že sa nám zhruba po roku, počas ktorého trvala príprava a samotná realizácia výsadby, podarilo ukončiť projekt úplne nového 9 ha vinohradu na úplne novom vinohradníckom hone – NAD HOFERSKOU. Historicky sa na časti tejto plochy rozprestieral vinohrad, ale rokmi sa premenil na ornú pôdu.

Tento krásny vlnitý terén s dominantným južným svahom je priam stvorený pre pestovanie viniča, preto sme šťastní, že sa nám na túto polohu podarilo vinohrad vrátiť späť.

vinarsto tajna vinohrady

Príprava začala už v minulom roku, kedy prebehla predvýsadbová príprava pôdy , kde sme okrem iného aplikovali do pôdy zhruba 900 ton maštaľného hnoja. Samozrejme príprava pôdy pod vinohrad sa nezaobíde bez kvalitnej rigolácie alebo hlbokej orby, ktorá sa robí až do hĺbky cca 60 – 70 cm. Po dôkladnej analýze pôdno-klimatických podmienok a už aj s vlastnými skúsenosťami zo susedného honu SARI sme sa rozhodli rozšíriť naše portfólio odrôd a vysadili sme na tomto hone Rizling vlašský, Sauvignon Blanc a Cabernet Franc.

Jednotlivé odrody sme citlivo rozmiestnili na parcelu aby sme zabezpečili krásnu južnú expozíciu pre Cabernet Franc, trochu variability pre „chameleóna“ Sauvignon Blanc a samozrejme potrebu sviežich kyseliniek pre Rizling Vlašský. Čo sa týka hustoty výsadby tak sme zvolili na slovenské pomery nadštandardný spon 2,2m x 0,8 m čo predstavuje celkovo 5 680 koreňov na hektár. Takáto hustota výsadby dáva predpoklad na pozitívnu konkurenciu medzi jednotlivými krami, čo ich núti zakoreňovať hlbšie do pôdy, a tým dostávať do vín veľmi dôležitú mineralitu, ktorá je nesmierne dôležitá na to, aby sa vyrobilo víno s regionálnym charakterom. Veríme že práve Rizling Vlašský a Sauvignon Blanc, odrody ktoré sú späté s Vrábeľským vinohradníckym rajónom nám umožnia urobiť práve takéto vína a nový hon Nad Hoferskou bude hrdo reprezentovať túto tradíciu.

Samozrejme na prvú „panenskú“ úrodu si musíme počkať do roku 2019 prípadne 2020, kedy plánujeme víno z tohto honu uviesť na trh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *