Štatistiky hovoria, že prevažná väčšina ľudí preferuje pitie červeného vína pred bielym. Konkrétne čísla hovoria o pomere šesťdesiat percent ku tridsiatim. Iba desať percent ľudí tvrdí, že na farbe nezáleží. Ak patríte k bielej „menšine“ môžete byť obeťou rôznych predsudkov a tvrdení, ktoré milovníkov bieleho vína podceňujú. Nedajte sa! Sú to iba fámy, ktoré vám pomôžeme vyvrátiť. Prejdime si najčastejšie z nich.
Biele vína sú lacné, tým pádom sú horšie
Ak vám niekto tvrdí, že biele víno je lacnejšie ako červené, a preto ste nenáročný konzument čo nerozozná kvalitu, bráňte sa. Nepochybne si všimli, že mnohé biele vína sú lacnejšie ako červené. Takže sa všeobecne predpokladá, že biele vína majú nižšiu kvalitu. Táto rovnica však všeobecne neplatí. Po prvé, pokrok vo výrobe vína spôsobil, že výroba bieleho vína je nákladovo efektívnejšia. V súčasnosti existujú zariadenia (ako napríklad špecializované pneumatické lisy na biele víno, nádoby z nehrdzavejúcej ocele – vinifikátory s regulovanou teplotou atď.), ktoré robia spracovanie bieleho hrozna na víno jednoduchším a rýchlejším ako kedykoľvek predtým.
V mnohých ohľadoch je technológia na výrobu bieleho vína na míle pred červenými vínami. Po druhé, väčšina bielych vín si nevyžaduje čas v pivnici na starnutie, ani nezreje v dubových sudoch. A ako dobre vieme, čas ako aj dubové drevo sú drahé. A napokon, širšia ponuka bielych vín tlačí ceny nižšie… čo je však dobrá správa pre každého, kto si radšej vychutná pohár bieleho.
Biele víno má menej atraktívne vlastnosti
Na etikete červeného vína si častejšie prečítate výrazy ako bohaté, hlboké, zmyselné. V porovnaní s vlastnosťami ako ľahké, či svieže na fľaškách bielych vín znejú tieto slová oveľa vznešenejšie. Opäť však toto hodnotenie nič nehovorí o skutočnej hodnote a chuti vína. Ako bolo už veľakrát spomínané, ideálne je vyberať si typ vína podľa toho, na čo máte momentálne chuť, pripadne sa riadiť odporúčaniami, aké víno sa hodí ku konkrétnemu jedlu.
Pretože s vínom je to ako s umením – raz máte náladu si pozrieť ťažkú Oscarmi ovenčenú drámu a inokedy by ste dali čokoľvek za ľahkú veselú komédiu.
Biele vína nezrejú, preto nemajú hodnotu
Toto tvrdenie nie je pravdivé. Víno nezískava na hodnote len postupným zrením. Vek vína nie je ani zaručeným predpokladom kvality. Určite existuje veľa červených vín, ktoré dosiahnu svoj vrchol po desiatich rokoch starnutia. Ale niektoré vína sa majú piť mladé. Ak si napriek tomu potrpíte na staršie ročníky, boli by ste prekvapení, koľko bielych vín si na svoju konzumáciu počká aj desiatky rokov. Rioja Blanco zo Španielska zreje až 20 rokov, Vintage Champagne viac ako 50 rokov, PX známe aj ako Pedro Ximénez začína odkrývať svoju výnimočnosť asi po 30 rokoch a vekom je stále lepšie. Starcom medzi bielymi vínami je Boal Madeira, ktoré čaká až na ďalšie generácie úžasných 100 rokov!
Okrem týchto faktov existujú takzvané “babské povedačky”, ktoré tvrdia, že konzumenti červeného vína sú romantici, biele víno pijú realisti. Vraj ľudia, čo pijú červené vína sú vážnejší, biele víno je pre bezstarostných rojkov. Červené uprednostňujú milovníci zimy, biele si dajú tí, čo milujú leto. Tak ako? Platia na vás niektoré z týchto „zaručených“ pravidiel?