Magazín

Spoznajte špeciálne veľké formáty vín

Keď sa povie víno vo fľaši, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví jednu alebo dve najpredávanejšie veľkosti vínnych fliaš. Štandardnou veľkosťou je u nás aj vo svete fľaša s objemom 0,75 l. Fľaše v tejto veľkosti si najčastejšie kupujeme domov, alebo sme na ne zvyknutí z reštaurácií či ochutnávok vína.

Okrem nej však existuje niekoľko ďalších formátov, ktoré sú ideálne na špeciálne príležitosti či podujatia pre väčší počet ľudí. Ak ste sa už stretli s niektorým z týchto formátov, možno viete, že každý z nich sa odlišuje nielen objemom, ale aj špecifickým názvom. V tomto článku by sme vám chceli predstaviť formáty vínnych fliaš, ktoré sú medzi ľuďmi menej známe a rozšírené.

Existuje teda to piccolo?

Napríklad pri káve sa dnes už čoraz častejšie stretávame s vysvetlením od fajnšmekerských kávičkárov, že na Slovensku zaužívané pomenovanie piccolo v skutočnosti neprislúcha žiadnemu typu či objemu kávy. Málokto však vie, že názov piccolo (alebo tiež mini) označuje najmenší formát fľaše na víno alebo šampanské s objemom približne 200 ml. Ak vám v zahraničí k raňajkám namiesto “slovenského piccola” prinesú malú fľašu šampanského, už budete vedieť, že za to môže nielen jazyková bariéra, ale aj nesprávne označovanie na Slovensku.

Špeciálna kolekcia vín Magnum

Druhý najrozšírenejší formát, ktorý nájdete aj u nás v Tajnej, je známy pod pojmom Magnum. Má 1,5 l, čo je dvojitá dávka štandardného objemu a je vhodnou alternatívou pre váš obľúbený typ vína, alebo ako darček. Stretnúť sa môžete aj s názvami ako Balthazar, Salmanazar či Mathusalem. Zdajú sa vám tieto pomenovania zvláštne v súvislosti s vínovými fľašami? Nie je sa čo čudovať, pretože väčšina názvov vínnych formátov je pomenovaná podľa biblických kráľov. Rôzne veľkosti fliaš však nemajú iba imidžový ale najmä funkčný charakter. Vo veľkých fľašiach môže víno zrieť dlhší čas, a preto sú veľmi vhodné najmä pre dlhozrejúce vína. Víno si v nich dokáže vytvoriť zmyselnejšiu chuť a dokonca lepšie odoláva zmenám teplôt.

Tajna Magnum vína

Fľaša s dvojnásobným objemom Magnum má očakávaný názov Double Magnum, ale nájsť ju môžete aj pod názvom Jeroboam (opäť referencia na jedného z biblických kráľov) a zvyčajne má 3 litre. Magnum aj Double Magnum máme v Tajnej v niekoľkých odrodách a pre oba formáty máme pre vás k dispozícii aj darčekové kazety.

Sú vhodné ako netradičný darček k jubileu alebo ako prekvapujúce balenie na váš večierok pre viac ľudí. Ako spomínal v našom predchádzajúcom článku someliér Alexander Dobiáš z Grand Hotel Kempinski, keď nalievate víno z fľaše Magnum, ľudia zostanú v údive a je pre nich zaujímavé piť víno z netradične veľkej fľaše. Objem 1,5 l alebo 3 l sú ideálne na príležitosti, počas ktorých chceme štedro pohostiť priateľov či rodinu.

Limitované edície pre zberateľov a fajnšmekrov

V prípade naozaj veľkých osláv a významných udalostí môžete siahnuť po fľašiach ako Impériale (známy tiež ako Mathusalem) so šiestimi litrami alebo už spomínaný Balthazar (12 l) či Nebuchadnezzar so štedrými 15 litrami vína. Ak vám to vaša peňaženka a vínna pivnica dovoľuje, dopriať si môžete dokonca až 30 litrovú fľašu – Melchizedec alebo Midas. Pre lepšiu predstavu sa jedná o objem 40 fliaš tradičného 0,75 l formátu alebo približne 240 pohárov vína.

Medzi spomínaným piccolom a Melchidezecom môžete nájsť až 13 rôznych formátov fliaš. V našej ponuke máme pre vás okrem tradičného formátu aj Magnum, Double Magnum, Impériale a Balthazar, ktoré vám radi doručíme až k vám domov.

Veríme, že výber akéhokoľvek formátu spríjemní vaše špeciálne príležitosti.


Poznámka: táto téma je veľmi komplexná, v závislosti od typu fľaše sa môžete stretnúť aj s inou terminológiou a odlišným prístupom k názvosloviu a litráži jednotlivých fľiaš vína. Naše použité zdroje, z ktorých sme vychádzali boli:

www.champagneandgifts.co.uk/champagne-bottle-sizes
www.spiralcellars.co.uk/the-different-sizes-of-wine-bottles/
en.wikipedia.org/wiki/Wine_bottle

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *