Zaujímavosti

Rosé víno je “in”

Ružové víno je populárne a všetci ho majú radi. Ľudia o ňom rozprávajú akoby ho vždy milovali a vždy vedeli, že raz zažije svoje veľké obdobie. Ale, povedzme si úprimne, ružové víno bolo zachránené pred zánikom. Väčšina z nás sa môže ľahko rozpomenúť, že bolo odmietané ako ružová sladkosť. V rebríčku sa nachádzalo niekde nad vínnym strikom, alebo možno aj nižšie. Bol to ten typ vína, ktoré ste naliali svojej 75 ročnej starej mame, avšak nie niečo, čo by ste videli v ruke Brada Pitta alebo Micka Jaggera.

Naozaj, príliš dlho som bola ten osamelý čudák v knižnom klube, ktorý pil ružové víno. Väčšina mojich priateľov iba prevrátila očami nad ďalšími mojimi divnými vínami s otázkou: „Prečo nemôžeš piť Chardonnay ako normálni ľudia?“

Milí priatelia, Rosé je in. Tak „in“, že ho pijú všetci inteligentí, cool ľudia, dokonca aj muži. Toto je pravdepodobne tá najmarkantnejšia zmena. Samozrejme, someliéri a vinárski nadšenci rozumeli osviežujúcej všestrannosti Rosé už roky. Ale chlapi každý deň pijúci Cabernet?
Naozaj. Ako prvého spomeniem Brada Pitta. On a Angelina Jolie zašli až tak ďaleko, že kúpili vinárstvo vo Francúzsku, ktoré sa špecializuje na ružové víno (Chateau Miraval). O Mickovi Jaggerovi je známe, že je veľkým fanúšikom Cristal Rosé. Roger Federer miluje Moet Rosé až tak, že ho urobili svetovým veľvyslancom pre túto značku. A vinárstvo Francisa Forda Coppolu vyrába hriešne dobré víno Sofia Rosé. Dokonca aj Jay-Z a Rick Ross sú nadšenci pre ružové víno.

degustačný set víno rosé

Rosé je tak senzačné, že má dokonca svoju vlastnú ochutnávku (kde inde, ako na jachte) – La Nuit En Rosé – ktorá sa koná v júni v New Yorku. Toto je vôbec prvá ochutnávka zameraná exkluzívne na Rosé, o ktorej viem. Nové údaje od Nielsena hovoria, že ceny prémiového importovaného Rosé, toho, ktoré je teraz ocenené na 12 a viac dolárov za fľašu, budú počas nasledujúcich deviatich rokov stúpať o dvojciferné čísla.
Zaujímavé je, že takmer každý vinár, ktorého poznám, vyrába ružové víno, ale nedáva to na známosť verejnosti. Vo veľa prípadoch je to skôr iba zábavný bočný projekt, „domáce víno“, ktoré ponúkajú priateľom a možno predajú fľašu, alebo dve na ochutnávkach. Hoci v týchto dňoch by vinári mali rozširovať svoj sortiment aj pre náročné masy.
Jedna vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť, je jeho rozmanitosť. Rosé existuje v rôznych variantách. Niektoré majú bohatú farbu a zanechávajú korenisto-sladkú chuť na podnebí, zatiaľčo iné sú delikátne, jemné, minerálne a suché.
Takže, prečo by ste mali piť Rosé? V skratke, ružové víno vás nikdy nesklame. Je spoľahlivé. Primeraná ovocnosť a kyselina za skvelú cenu. Nedávno som ochutnala viac ako 50 rôznych ružových vín a táto ochutnávka bola rovnako báječná, ako minuloročná s vínami, z ktorých takmer všetky získali vysoké hodnotenia. Takmer každé jedno víno bolo delikátne. S týmto štýlom sa jednoducho nemôžete pomýliť.
Ok, ste pripravení na “ružovú” sezónu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *