Ročník 2017 začal veľmi chladno a s veľmi nízkymi teplotami až po – 20,8°C, ktoré ublížili vinici na Tajnej. Mínusové teploty pretrvávali nie len v priebehu nocí, ale aj počas dní a priemerná denná teplota bola – 6,4°C. Tuhá zima v januári oneskorila vývoj fenofáz viniča, čo bolo naším šťastím. Pocitová teplota pôsobila nižšie, lebo snehová pokrývka umocňovala pocit chladu.
Výkyvy teplôt nám narobili vrásky
Zimný rez viniča prebiehal od začiatku decembra až do začiatku marca. Neobvyklo dlhé obdobie strihania spôsobili nútené prestávky v januári kvôli nepriaznivému počasiu. V priebehu ďalšieho mesiaca mínusové teploty povolili a vinič si mohol vydýchnuť od chladu. V druhom mesiaci teplota klesla maximálne pod -5,3°C a denné teploty už vyzerali optimisticky. Ku koncu druhého mesiaca sa denná teplota začala dvíhať k vyšším hodnotám.
Začiatkom marca sa vinič začal pomaličky prebúdzať a slziť – ukazovať nám, že už je čas zaoberať sa len ním a vytvoriť mu správny smer vývoja. Po tuhej zime chce dobehnúť zameškaný čas a teploty dosiahli aj denné maximum 22°C a v priemere za mesiac vykazovali 8,5°C. Aprílové teploty dosiahli aj maximálnu teplotu až 25,5°C, ale vrásky nám robila aj nízka teplota v poslednej dekáde -2°C, kedy už vinič bol vo fáze rastu.
V máji traja zamrznutí Pankrác, Servác, Bonifác, nezostali nič dlžní na Tajnej. Miestami vo vinici klesla teplota pod bod mrazu a zanechala stopy na vinici, keď zamrzli vrcholce výhonov. Našťastie mráz postihol len malú časť viniča, urobil drobnú redukciu a rýchlo sa spamätal. V hodnotení rizikových podmienok bol ročník 2017 odolnejší voči chorobám ako ten predošlý, k čomu prispelo horúce a suché leto.
Organické postupy v agrotechnológii
Ani tento rok sa však nezmenil náš prístup k vinohradu a aplikovali sme organické postupy v agrotechnológiách, napríklad v podobe ekologických postrekov, výsevu bylinnej zmesi, či hrachu do medziradia. Tento spôsob sme zvolili pre lepšiu organiku celého vinohradu. Využívame efektívny protierózny efekt, aby nám pri intenzívnych dažďoch neodplavovalo pôdu, a aby sme v nej súčasne udržali čo najviac vlahy. Vo vinohrade si vážime každého chrobáčika, včielku či dážďovku a tiež postup prác v medziradí je prispôsobený ich migrácií.
Zber hrozna – tradičným ručným zberom
V júni s teplotami nad 30°C nebola núdza o dosiahnuté maximum 33,9°C s priemernými teplotami 21,4°C. Vinič pomaly dozrieva, bobule sa vyvíjajú do odrodovo špecifických farieb a začínajú mäknúť. Priemerná teplota v júli 21,4°C a s maximálnou teplotou až 35,5°C spôsobila útlm v raste.
V auguste teplota dosahovali maximá ročníka.Teplota vystúpila až na denné maximum 37,8°C a priemerná denná teplota sa vyšplhala na 22,7°C. Vinič už bol stabilizovaný a prebiehali v ňom už len minimálne zásahy zelených prác, ako snímanie vrchov letorastov a v tomto mesiaci sme začali aj zo zberom dvoch odrôd Sauvignon a Muller Thurgau.
V prvej dekáde septembra sme pokračovali zo zberom ďalších odrôd a v niektorých prípadoch aj pozberali celú odrodu. Teploty dosahovali v maxime 28,5°C s priemernou teplotou 14,9°C. Stredom septembra sme zostali zaskočení a nemohli sme pokračovať v zbere. Z vinice nás vyhnali zrážky v objeme 157 mm za mesiac. Zberom sme pokračovali až v poslednej dekáde, kedy sme skončili zo zberom bielych odrôd. So zberom modrých odrôd sme začali až v posledný deň v mesiaci, ktorý trval do posledného dňa nasledujúceho mesiaca október. Hrozno dozrelo do vynikajúcej kvality aj keď nám v mesiaci október padlo 85 mm zrážok s priemernou dennou teplotou 11,°C s denným maximom 11,2°C a minimom už aj 0,6°C. Oberalo sa na Tajnej tradične ručne prostredníctvom našich brigádnikov.
Spracovanie hrozna – tradičné, ale vyskúšali sme aj niečo nové
Cukornatosť tohto ročníka bola výnimočne vysoká, najmä v červených odrodách. Pri spracovaní hrozna sme postupovali podľa zabehnutých postupov, ale tiež sme pri niekoľkých odrodách vyskúšali „niečo nové“. Zaujímavým príkladom môže byť napríklad Muller Thurgau, ktorý náš technológ nechal macerovať pri teplote 5°C v hydromacerátori približne 24 hodín. Pri spracovaní hrozna na naše obľúbené víno 18+ rosé si zase technológ dovolil využiť chladnú noc (6 °C) a mušt si poležal v kadi 12 hodín. Aj z tohto dôvodu bude mať 18+ rosé ročník 2017 výraznejšiu farbu.
Ako hodnotíme ročník 2017 v Tajna
Ročník 2017 môžeme hodnotiť ako jeden z tých dobrých až lepších ročníkov. Aj napriek veľmi suchému a teplému počasiu, v čase keď vinič potreboval vlahu. Každé jedno víno z tohto ročníka je však výnimočné.
Biele hrozno, z ktorého sme vyrobili veľmi aromatické a ovocné víno, dosiahlo v priemere cukornatosť 22,5°NM, čo sa dá cítiť v každom pohári po naliatí.
Ružové víno nemôže chýbať v našom portfóliu. Na jeho výrobu sme použili dve odrody. Tradičný Cabernet Sauvignon – polosuchý s cukornatosťou zberu 21°NM, mu zachoval krásnu ovocnú vôňu drobného červeného ovocia so šťavnatou kyselinou. A to druhé rosé je Merlot rosé, ktorým sme zaexperimentovali a ponechali ho suchým, zachovalo si ovocné nuansy so štipkou korenia.
No a červené vína vyrobené z tohto ročníka sú excelentné. Odrody na Tajnej, ktoré sú vysadené, dosiahli priemernú cukornatosť 24,5°NM. Samozrejme boli tu aj výnimky s cukornatosťou aj 28°NM. Červeným vínam sa na Tajnej vo všeobecnosti darí a tento ročník ich ešte podčiarkne. Výnimočným z tohto ročníka bude Merlot – červené, ktorý sa už teraz tvári ako víno osobitého zreteľa, ale čaká ho ešte dlhý pobyt v dreve.<a