Zaujímavosti

Podľa vedcov pohár vína naštartuje kreativitu

Spisovatelia William Faulkner, Stephen King, Raymond Chandler, Edgar Allan Poe, Oscar Wilde, či Slováci Rudolf Sloboda, Jozef Urban, Miroslav Válek… To je len malý výpočet uznávaných autorov, o ktorých je známe, že inšpiráciu pri písaní svojich najznámejších diel našli aj v pohári alkoholu. Hoci niektorí dopadli neslávne, najnovšie výskumy potvrdili, že umiernené pitie vína dokázateľne podporuje kreativitu.

Inšpirácia v poháriku vína

Otázkou, aký vplyv má alkohol na našu kreativitu sa zaoberali vedci zo susedného Rakúska. Vychádzali zo zistenia, že takmer polovica veľkých spisovateľov bolo spájaných s pravidelnou konzumáciou alkoholu. Zistili, že malé množstvo alkoholu, piva alebo vína, môže skutočne pomôcť s určitými aspektmi tvorivosti. Výsledky výskumu boli zverejnené vo vedeckom magazíne Consciousness & Cognition.

Prečítajte si Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás

Veríme, že sú to maličkosti, ktoré robia život zaujímavým a príjemným. Vinárstvo TAJNA VINEYARDS & WINERY sa riadi filozofiou, ktorou nie je len víno vyrábať, ale aj poskytnúť milovníkom vína možnosť utiecť od ruchu miest do krásnej prírody, ochutnať kvalitné víno. Ochutnávka vín je aj príležitosť vdýchnuť atmosféru vidieka, v ktorej sa víno rodí.
Možno ste presvedčení, že nie je nad popíjanie dobrého vína pri domácom kozube, kde budete čítať cestovateľské blogy o vínnych cestách a ochutnávkach vín. Možno to naozaj nie je zlá predstava. Ozajstný milovník vína, si nenechá ujsť príležitosť urobiť si výlet do vinohradmi posiateho kraja a zažije vinárstvo TAJNA priamo na vlastnej koži. Tešíme sa na vašu návštevu 🙂

vína Tajna

Príjemný prieskum

Tím pod vedením Dr. Mathiasa Benedeka mal za to, že mierne pitie môže podporiť tvorivé písanie alebo produkciu nápadov. Výskumníci si pomohli jednoduchým pokusom. Niekoľko dobrovoľníkov zhromaždili na brainstormingu v zasadacej miestnosti. Niektorí účastníci dostali fľašu bežného alkoholického piva, zatiaľ čo iní jeho nealkoholickú verziu, pričom samotní dobrovoľníci netušili, aký druh piva im bol pridelený. Následne dostali účastníci pokusu niekoľko slovných asociačných úloh a úlohy na preverenie kreatívneho myslenia. Tým, ktorí skonzumovali alkoholické pivo sa pri pokuse darilo lepšie a prinášali kreatívnejšie odpovede a riešenia ako ich kolegovia.

Má to však háčik

Na druhej strane boli dobrovoľníci po konzumácii alkoholu menej zameraní na kognitívnu kontrolu. Kognitívne funkcie nám umožňujú myslieť a spoznávať okolitý svet, posudzovať, odôvodňovať, učiť sa, pamätať si, čo sme už niekedy robili a komunikovať prostredníctvom jazyka. Vďaka nim si vieme zaviazať šnúrky alebo sa odviezť ráno do práce. Jednoducho povedané, stelesnením narušených kognitívnych funkcií je silno opitý človek, ktorý neudrží rovnováhu a motá sa mu jazyk.

Pohár vína ako dobrý sluha

Z uvedeného teda vychádza, že pohárik kvalitného vína nám pomáha zamerať sa na riešenie jedného problému. Umožňuje našu myseľ fixovať tak, aby prišla na spôsob, ako úlohu riešiť, pomáha vniknúť do nášho vedomia a nájsť alternatívne riešenia. Okrem toho je známe, že malé množstvo alkoholu uvoľňuje našu myseľ a prebúdza fantáziu.
A to všetko sú ideálne podmienky na tvorbu veľkolepých diel 🙂

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *