Kultúra vína

Máte rezervy v označeniach vín?

Ponúkol vám niekto víno, na ktorého etikete svieti slovo „Reserva“? Znamená to, že si vás hostiteľ váži a neservíruje vám len tak hocičo. Pojem Reserva (Riserva) totiž vo svete vín neoznačuje akúsi menejcennú náhradu, ako by sa na prvý dojem mohlo zdať. Hoci tento pojem môže mať v rôznych vinárskych štátoch iný význam, všeobecne je zaužívané, že Reserva je termín, ktorým sa označujú vína zrejúce určitú dobu v sude a fľaši.

Reserva alebo Gran Reserva – na dobré sa čaká

Použitím označenia Reserva nám vinárstvo dáva informáciu, že konkrétne víno, predtým ako sa dostalo ku zákazníkovi, zrelo minimálne tri roky. Z toho jeden rok bolo barikované, čiže si po fermentácii vytváralo tú správnu chuť v sudoch z dubového dreva. Zvyšné dva roky odpočívalo vo fľaši. Tieto vína sú vyrábané zo starostlivo vybraného hrozna z kvalitnej úrody a sú vhodné na ďalšiu archiváciu. Výnimku tvoria šumivé a perlivé vína.

Prečítajte si aj Viete čo je Bordeaux zmes a aké vína ju tvoria?

Ak si víno „poležalo“ v sude až dva roky a ďalšie tri roky dozrievalo vo fľaši, ide o veľmi vyberané a zrelé vína, ktoré nesú označenie Gran Reserva. V Španielsku je to najvyššia kategória vín a ročne sa jej produkujú len tri percentá z celkovej produkcie vína.

Mladší súrodenci

mladé víno TajnaPre lepšiu orientáciu vo veku vína si ozrejmíme aj kategórie mladších vín, označených podľa dĺžky zrenia. Mladé víno, ktoré sa odporúča skonzumovať behom jedného roka je označené pojmom Joven. Takéto víno dozrievalo v sude len veľmi krátko alebo dokonca vôbec a zachováva si sviežosť, ovocnú arómu a charakteristickú chuť danej odrody. Víno Cosecha taktiež nenaberá plnú chuť v sudoch, konzumuje sa totiž v roku, kedy bolo hrozno spracované na víno. Minimálne dva roky zreje víno označené ako Crianza, z čoho aspoň šesť mesiacov dostáva správnu chuť v dubových sudoch. Štyri až osem mesiacov trávi zrením v barikových sudoch víno Semi Crianza ( označené aj ako Roble).

Pravý čas na Reservu z Tajnej

Hoci ide o krkolomné pomenovania, ich zapamätanie má svoje výhody. Osvojením týchto názvov dokážete odhadnúť vek vína aj bez toho, aby ste si na etikete prečítali jeho ročník.
Ak chcete okúsiť chuť a charizmu pravej slovenskej Reservy, práve teraz je skvelá príležitosť. Vinárstvo Tajná v októbri uviedlo do predaja červené víno Cuvée Secret Reserva 2015, ktoré získalo najvyššie možné ocenenie odbornej jury Národného salónu vín Slovenskej republiky.

Prečítajte si aj CUVÉE SECRET RESERVA 2015 – najlepšie červené víno 12. ročníka Národného salónu vín SR

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *