Vinárstvo Tajna, Zaujímavosti

Cuvée SARI 2018 má zlatú medailu z AWC Vienna

Cuvée Sari

Vlajková loď nášho vinárstva CUVÉE SARI 2018 získala ocenenie na medzinárodnej súťaži AWC Vienna. Naše biele víno z rady Premium si získalo priazeň porotcov a bolo ocenené zlatou medailou. Chceli sme vám priblížiť zákulisie súťaže a unikátnosť tohto vína, preto sme vyspovedali nášho someliéra Maja Pavloviča.

V čom je súťaž AWC Vienna unikátna a čo si pod tým vlastne môžeme predstaviť?

AWC Vienna patrí medzi rešpektované medzinárodné súťaže. Z hľadiska množstva degustovaných vzoriek patrí medzi najväčšie súťaže v Európe. Tento rok súťažilo cca 12 500 vín a 1 650 vinárstiev. Vinárstva pochádzajú cca zo 40 krajín sveta. Vína sa hodnotia 100 bodovým systémom hodnotenia s prísnymi kritériami pre získanie ocenenia.

Ako prebieha a ako sa hodnotí súťaž vín?

Vína hodnotia vinári someliéri z celého sveta v rôznych kategóriách (biele, ružové, červené, odrodové, cuvée, prírodné sladké, atď..).

Aká je v súťaži tohto typu konkurencia?

Tým, že je to naozaj veľká medzinárodná súťaž, tak aj konkurencia je vždy veľmi veľká a silná. Je super, že slovenské vína každoročne dostávajú zlaté medaily a vieme sa porovnávať so silnou konkurenciou vo svete.

Prečo si podľa teba zaslúžilo naše CUVEÉ SARI získať zlatú medialu? V čom je jeho výnimočnosť?

V prvom rade je to vstupná surovina. Cuvée Sari robíme len v dobrých ročníkoch a vždy z plne dozretého hrozna. Je to výnimočné Cuvée dvoch bordeaux odrôd Semillion a Sauvignon blanc. Sauvignon je vždy z posledných zberov, čiže z najviac dozretej suroviny. Semillion je taktiež neskorší zber a toto víno nechávame dozrievať vo veľkých drevených sudoch. Vínu sme nechali čas vo fľaške a na trh sme vyšli až tento rok, aj keď je to ročník 2018. Má veľmi elegantný predaj, komplexnú chuť a dlhý potenciál na ďalšie vyzrievanie.

Prečo by mali zákazníci ochutnať práve toto víno a k akým príležitostiam sa hodí najviac?

Myslím, že by ľudia mali dať možnosť práve Cuvée. To znamená, že obe odrody dodajú vínu špecifický prejav. Víno je určené pre náročného zákazníka, ktorý hľadá vo víne niečo viac, niečo nové. Na toto víno si treba urobiť čas. Nepiť ho, ako sa hovorí od smädu, ale trpezlivo vychutnávať a vnímať, ako sa víno každým pohárom otvára. Určite sa hodí do gastronómie (ryby, hydina, teľacie mäso, krémové cestoviny) alebo na dlhý pohodový večer s polovičkou.


Ak aj vy hľadáte niečo nové a chcete si vychutnať príjemný večer, alebo Cuvée Sari už dobre poznáte a chcete si doplniť zásoby, neváhajte nám poslať svoju objednávku. Radi vám obratom odošleme náš nový klenot vinárstva Tajna.

Na zdravie!

Objavte víno na našom e-shope:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *