Zaujímavosti

Chardonnay – jedno víno mnohých chutí

Po akej odrode siahnete v regáli s vínom, ak sa potrebujete rýchlo rozhodnúť a neviete čo majú v obľube vaši hostia? Väčšina ľudí intuitívne zvolí práve Chardonnay. Jedno z najkvalitnejších a najobľúbenejších vín sveta, má veľmi príjemnú arómu typického domáceho ovocia ako jablko, hruška, broskyňa a dula. Pri vyšších stupňoch zrelosti je možné nachádzať aj tóny tropického ovocia, jeho chuť je plná a kyselina je svieža. Skrátka, je to asi najvariabilnejšia odroda, čo sa týka aróm a chutí.

Zrod hviezdy medzi vínami

Odroda má meno podľa obce Chardonnay, ležiacej v Burgundsku na východe Francúzska a za samostatnú odrodu ju uznali v roku 1896. Z Francúzska sa veľmi rýchlo rozšírila po Európe a do zámoria. Je to pomerne náročná odroda, vinárom sa však odmeňuje v podobe lákavej chuti a vysokej obľúbenosti u milovníkov vína.
Vznikajú z neho najlepšie ľadové, botrytické či slamové vína. V oblasti Champagne tvorí celú tretinu plochy viníc a je základnou surovinou na výrobu špičkových šumivých vín. Chardonnay sa častou používa ako súčasť kupáže. Táto odroda je proste univerzálna po všetkých stránkach. Čo sa týka vzťahu Chardonnay a kuchyňa, toto víno sa ideálne kombinuje s bielym mäsom, cestovinami, rybami a morskými plodmi. Hodí sa aj k plesňovým syrom, paštétam a bielym omáčkam.

Čo je tajomstvom širokej škály chutí, vôní a štruktúr v Chardonnay?

biele víno Tajna Chardonnay
Bobule Chardonnay sú ako nepopísané plátno, z ktorej vinár- umelec svojou tvorivosťou a fantáziou pripravuje víno na svoj obraz. Čo značka, to iná chuť vína z tejto tvárnej odrody. Chuť vína sa začína tvoriť vo vinohrade. Víno z teplejších klimatických regiónov má medovo-maslovú arómu, kým víno z chladnejších regiónov má viac sviežej ovocnej arómy. Na výrobu dobrého vína je veľmi dôležitý aj správny termín zberu. Pri včasnejšom zbere obsahuje Chardonnay viac kyslosti a príchuť zeleného jablka a citrónu. Pri neskoršom zebre je chuť vína menej kyslá a chutí viac po hruškách, mandliach, či dokonca mede.

Prečítajte si Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás

Svedčí mu drevo aj betón

Charakteristická je pre Chardonnay príchuť dubového dreva. Tú získava fermentovaním priamo v dubových sudoch, čo je pre biele vína netradičné. Môže však dozrievať aj v plastových sudoch, v ktorých sú umiestnené dubové hobliny. Chemické interakcie v pravých dubových sudoch však robia výsledný mok jemnejší a krémovejší. Trendom sú aj vínne kade vyrobené z betónu, ktorých úlohou je pre zmenu vyhnúť sa vo víne chute dubových sudov. Betónové nádrže majú hrubé steny, ktoré držia chlad a poskytujú stabilnú teplotu pre vysokokvalitné kvasenie. Niektorí vinári tvrdia, že betón vínu pridáva minerálne arómy. Iní hovoria, že zmäkčuje štruktúru vína.

Prečítajte si Bublinky a rybky ľúbia Chardonnay

Maslo, či chlieb?

Chardonnay vás môže udiviť aj maslovou chuťou. Tá pochádza z malolaktickej fermentácie, ktorá prebieha po tom, ako primárne kvasenie premenilo cukor v hroznovej šťave na alkohol. Ak chcú vinári dosiahnuť ostrejšiu chuť vína z odrody Chardonnay môžu pomocou malej dávky siričitanov alebo sterilnou filtráciu vína malolaktickú fermentáciu zastaviť. Niektorí vinári zase ozvláštnia Chardonnay kalmi z vína, ktoré tvoria mŕtve kvasinky a hroznové šupky, to vínu pridáva arómu chleba. Takéto víno je však ešte pred fľaškovaním odkalené.
Chardonnay víno Tajna
Chardonnay je skutočne víno mnohých tvárí. Ak chcete skúsiť ako sme si s touto odrodou poradili vo vinárstve Tajná, vyskúšajte darčekové balenie ročníkov 2014 a 2015.
Balíček obsahuje kolekciu dvoch výnimočných ročníkov vína, ktoré sú symbolom elegancie. Je súčasne poslednou možnosťou, ako vychutnať prvé víno vyrobené v našom vinárstve z hrozna panenskej úrody ročníka 2014. Partnerom tohto vína je mladší ročník 2015 z tej istej vinice, vďaka čomu si môžete obe vína vychutnať a podobne ako profesionáli vyskúšať si vertikálnu degustáciu. Pri nej ako prvé ochutnajte Chardonnay z mladšieho ročníka a po ňom nádherne vyzrievajúci herbálny až medový panenský zber. Jedinečnosť degustácie s maximálnou dávkou pohody umocnite použitím správnych pohárov na víno a doporučenou teplotou podávania.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *