V období od polovice augusta do konca septembra (a v niektorých oblastiach až do neskorej jesene) lemujú vinárske cesty stolíky plné misiek hrozna a fliaš s burčiakom. Je obľúbený najmä na juhozápadnom Slovensku, Morave a v Dolnom Rakúsku. Takmer všetci burčiak poznáme, mnohí sme ho ochutnali, ale nie všetci vieme čo to vlastne je.
Čo je burčiak?
Slovenský zákon o vinohradníctve a vinárstve definuje burčiak ako čiastočne prekvasený hroznový mušt z hrozna dopestovaného a spracovaného výlučne na území Slovenska. Predávať sa môže od 1. augusta do 31. decembra v roku, čiže po zbere hrozna. Zákon umožňuje zastaviť kvasenie a neskôr ho opätovne uviesť do kvasenia. Obsah alkoholu je minimálne 1%, iné vlastnosti však neudáva. Väčšinou sa vyrába z odrôd Irsai Oliver, Muškátu moravského a Veltlínskeho červeného.
Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, ktorý vzniká pri výrobe vína. Po vylisovaní hrozna získame sladkú šťavu bez alkoholu – mušt, ktorý po pár dňoch začína kvasiť. Pomocou kvasiniek prekváša cukor na alkohol a oxid uhličitý, preto burčiak jemne bublinkuje. Ďalším štádiom po burčiaku je rampáš, z ktorého neskôr po odkalení vznikne mladé víno.
Ako spoznať kvalitný burčiak?
- Prvé pravidlo je – kupovať ho od overených predajcov. Predtým ako si burčiak kúpite, najprv si ho obzrite, ovoňajte a ochutnajte.
- Dobrý burčiak má mať svetlú mliečno-žltú farbu až do svetlej kávy s jemným kalom, nemal by byť tmavý ani hustý.
- Mal by mať príjemnú ovocnú arómu s miernou vôňou kvasiniek.
- Nemal by byť veľmi sladký.
- Určite by nemal byť hnedý so sedimentom na dne fľaše – znamená to, že nebol odkalený, alebo bol zriedený jablčným muštom. Problém tmavého a neodkaleného burčiaku je v tom, že obsahuje zvyšky rôznych nečistôt, plesní, postrekových látok.
- Veľmi svetlý burčiak môže indikovať riedenie vodou.
Burčiak je najlepšie spotrebovať hneď v daný deň, ak sa vám to nepodarí, odložte ho do chladničky, ale viečko neuťahujte úplne – kvasením vzniká oxid uhličitý, ktorý musí mať možnosť úniku, inak môže fľaša vybuchnúť.
Nielen chutný, ale aj zdravý
Aj keď je burčiak v primeranom množstve zdraviu prospešný, môže pôsobiť laxatívne a vzhľadom na vysoký obsah cukru, nie je vhodný pre diabetikov.
Burčiak z našich vlastných vinohradiv si môžete zakúpiť u nás v predajni na Tajnej! Tešíme sa na vás.
Hovorí sa, že burčiaku by ste mali vypiť toľko, koľko máte krvi. Nie naraz samozrejme 🙂 . Tak po 2-3 deci. Pre množstvo kvasiniek, môže väčšie množstvo spôsobiť črevné problémy.
Kvalitný burčiak, napriek vysokému obsahu cukru obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie prospešné látky, z ktorých niektoré pochádzajú z hrozna a iné z kvasiniek alebo z ich metabolickej aktivity:
- obsahuje veľa vitamínov, hlavne vitamíny skupiny B,
- stopové prvky, minerály a ovocné cukry
- obsahuje železo, zinok
- má priaznivé účinky na trávenie, nervovú sústavu a na pleť
- zlepšuje činnosť srdca
- pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo a sliznicu
- v prípade červeného burčiaku musíme spomenúť antioxidant resveratrol, ktorého priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém boli vedecky dokázané. Okrem toho ako antioxidant bráni starnutiu na bunkovej úrovni a pomáha predchádzať civilizačným ochoreniam.
Objednajte si víno z našej produkcie online. Nad 59 EUR máte dopravu úplne zadarmo.
Aj keď je burčiak v primeranom množstve zdraviu prospešný, môže pôsobiť laxatívne a vzhľadom na vysoký obsah cukru, nie je vhodný pre diabetikov.
Burčiak z našich vlastných vinohradiv si môžete zakúpiť u nás v predajni na Tajnej! Tešíme sa na vás.