Škola vína

6 dôvodov, prečo milujeme rizling

Rizling rýnsky je biela muštová odroda vína s pôvodom v Nemecku. Stovky rokov bol považovaný za najlepšiu odrodu pre výrobu bieleho vína. Počas celej histórie bol rizling uctievaný pre svoju vibrujúcu osobnosť, čistú ovocnú chuť, udivujúcu rôznorodosť štýlov, schopnosť ukázať, kde bol pestovaný, všestrannosť v kombináciách s jedlom a schopnosť dozrievať vo fľašiach desiatky rokov. V 20. storočí odroda prežila ťažšie časy, ale milovníci vína znovu objavujú jej veľkosť.

Úžasné na Rizlingu rýnskom je, že jeho vlastnosti uspokoja každého, aj človeka, ktorý pije víno prvý krát. Má hĺbku a veľa zvláštnych vlastností, ktoré vyzerajú ako protichodné, čím fascinuje aj skúsenejších milovníkov vína. Je zároveň jemný aj intenzívny, iskrivý aj šťavnatý, kvetinový aj minerálny, osviežujúci a komplexný, transparentný a hustý. Je to víno s unikátnym charakterom.

rizling vlašský na šupách, víno TAJNA

Najlepší Rizling má ovocný štýl

Vďaka svojej jasnej, čisto ovocnej a elegantnej štruktúre, nepotrebuje žiadne kozmetické úpravy akými sú nové sudy, jablčno-mliečnu fermentáciu alebo vysokú hladinu alkoholu. Najlepšie rizlingy majú čistý ovocný štýl, sú vyrobené čo najjednoduchšie aby odhaľovali pravý charakter vinice. Typické ovocné chute v chladnej klíme môžu varírovať od citrusu a zeleného jablka až po broskyňu, mango a guavu. Niektoré rizlingy majú zo všetkého trošku, zaplavujú vaše chuťové poháriky stále novou vlnou ovocného potešenia. Ale jedna vec je stále istá: Rizling rýnsky v pohári vieme vždy rozpoznať.

Oslava rôznorodosti

Rizling rýnsky je jednou z mála odrôd, z ktorej sa dajú vyrobiť vína s rôznym obsahom zvyškového cukru. Od úplne suchých až po extrémne sladké. Zároveň si stále zachováva svoj typický ovocný charakter a jemnú štruktúru. Táto unikátna schopnosť tak dáva Rizlingu rýnskemu širokú škálu rôznych štýlov, ktorú žiadna iná odroda nedokáže pokryť.

Zachytáva esenciu kraja a jeho ľudí

Všetky vína do určitej miery odrážajú svoj pôvod. Ale rýdza čistota Rizlingu rýnskeho mu dáva transparentnosť, ktorá dovoľuje zažiariť charakteru pôdy, klíme a kultúre svojho vinárskeho regiónu. Toto dodáva dimenziu navyše k rôznorodosti Rizlingu. Zachytáva esenciu kraja a jeho ľudí ako žiadna iná odroda.

Rizling zvýrazní chuť jedla

Neuveriteľná rôznorodosť umožňuje nájsť Rizling rýnsky vhodný ku každej príležitosti, každej chuti a každému jedlu. Znovu žiari čistota rizlingu, ktorá dovoľuje vínu zvýrazniť chuť jedla namiesto toho, aby jej konkurovala alebo ju prekrývala. Toto je obzvlášť dôležité pri súčasných zdravých a ľahkých jedlách, ktoré využívajú čerstvé, lokálne ingrediencie. Ľahší rizling s nežným obsahom zvyškového cukru a nízkym obsahom alkoholu sa perfektne hodí k ľahšej a pikantnejšej ázijskej kuchyni. Kyselina prečisťuje a osviežuje chuť, a zároveň zintenzívňuje príchute jedla, čo robí z rizlingu ideálne víno aj ku ťažším, klasickým jedlám s maslom alebo krémom. Veľmi sladké, dezertné rizlingy sú jedinečné ak sa pijú samotné, alebo k ovocným dezertom, či modrým syrom.

Rizling_vlašský_na_šupách

Víno na dlhé roky

Dobre vyrobený Rizling rýnsky môže dozrievať dlhšie ako akákoľvek iná odroda. Bobule rastú pomaly a potrebujú dlhý čas na dozrievanie aby sa ich chute naplno rozvinuli. Preto sa najlepšie pestuje v chladných regiónoch, kde si môže udržať svoju kyslosť veľmi dlho. Rizlingy (špeciálne tie s dobre vybalansovanou cukornatosťou) sú vďaka svojej hustote a štruktúre, koncentrácii ovocia a prirodzene vysokému obsahu kyselín vhodné na dozrievanie počas desaťročí. Predpokladom je však ako u všetkých odrôd spracovanie hrozna z vynikajúceho ročníka.

Domov Rizlingu rýnskeho

Domovom Rizlingu rýnskeho sú regióny v blízkosti riek Rýn a Mosela – dvoch európskych „vínnych“ riek. Práve tu môžeme nájsť kľúčové vinárske regióny Nemecka. Vinice rizlingu pokrývajú strmé svahy bohaté na bridlicu a pestujú sa na nich klony rázneho, osviežujúceho vína s výraznou aciditou.
Na druhom brehu rieky Rýn leží Alsasko, ktoré kedysi patrilo k Nemecku a dnes je súčasťou Francúzska. Najvýznamnejšou odrodou čo sa týka kvantity aj kvality je tam práve Rizling rýnsky. Alsaský rizling má svoj vlastný štýl. Je bohatší a štedrejší ako tie v Nemecku. Je to možné vďaka slnečnému, suchému podnebiu a ochrane, ktorú poskytuje pohorie Vogézy. Rizling rýnsky sa tiež pestuje v Rakúsku, vo východných oblastiach, napríklad vo Wachau, Kremstal a Neusiedl. Z mimoeurópskych oblastí sú najvýznamnejšie Clare a Eden v Austrálii, na Novom Zélande, v Južnej Afrike a Kanade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *