Kultúra vína, Škola vína

Zoznámte sa s prémiovými novinkami vinárstva Tajna

premiove vino, fľaška, dekantér

Ste zástancami červeného vína? Určite vás poteší správa, že v ponuke vinárstva Tajna majú dva nové prírastky, Cuvée Secret Reserva a MAXX Reserva. Ide o prémiové vínka, ktoré vznikli z úrody v roku 2017. Hoci sa zvykne hovoriť, že netreba mávať veľké očakávania, v tomto prípade môžete pokojne povoliť uzdu svojej fantázii.

Obe novinky sú označené ako reserva a patria do kolekcie PREMIUMZnalci vedia, že toto pomenovanie patrí kvalitnému a výberovému vínu. Označenie reserva totiž znamená, že kým sa víno dostalo do predaja, prešlo dlhou cestou. Po fermentácii bolo barikované, aby si vytváralo tú správnu chuť v sudoch z dubového dreva a následne odpočívalo a zrelo, aby svoju dokonalosť dotiahlo do úplného maxima. Ako sa však hovorí, na dobré sa čaká a do bodky to platí aj v tomto prípade. Predstavme si však nových zástupcov červeného vína v pivniciach vinárstva Tajna samostatne.

Cuvée Secret Reserva 2017

Cuvée, ako mnohí vedia, tvorí viacero odrôd hrozna. Toto scelenie prináša zážitok v podobe novej štruktúry, harmónie a zvýšenie kvality samotného vína. Aj v novom víne Cuvée Secret Reserva sa prejavuje to najlepšie, čo použité odrody ponúkajú. V tomto prípade ide o spojenie odrôd Cabernet Franc 48,6 %, Cabernet Sauvignon 37,1 %, Merlot 11,4 % a Dunaj 2,9%.

Víno po ručnom zbere najzrelších zdravých strapcov nakvášalo vo vinifikátoroch s ponáraním, aby sa preniesla výrazná aróma a chuť z hrozna do muštu. Jednotlivé vína kvasili v samostatných nádobách. Po fermentácii, stočení a kontrolovanom samočistení boli v decembri 2018 vína odborne skupážované. Výsledné cuvée zrelo sudoch ďalšieho pol roka a po nafľaškovaní ešte jeden pol rok vo fľašiach.

Víno intenzívnej bordovo červenej farby opantá už vaše čuchové senzory. Vôňa tohto cuvée pripomína tóny zrelých čiernych ríbezlí, lesných malín aj višní s nádychom brusnicovej marmelády a dymu z dubového dreva. Po prvom dúšku pocítite v ústach známky kávy, horkej čokolády s kúskami moruše i čučoriedok, v závere s dlhým doznievaním sladkých tanínov.

MAXX Reserva 2017

MAXX je dvojičkou k Bordeaux Cuvée Secret Reserva. Vyrobené bolo zo starej a veľmi obľúbenej odrody merlot. Hrozno tohto vína bolo zbierané v októbri 2017. Klasická premena z hrozna na víno prebiehala vo vinifikátore s ponáraním matolinového klobúka každé 3 hodiny.

Po ukončení alkoholovej fermentácie v mladom víne prebehla jablčno mliečna fermentácia pri teplotách 18 až 20 stupňov. Víno následne putovalo do obrovských 1000-litrových sudov, v ktorých zrelo 9 mesiacov. Po stočení do menších 300-litrových barikových sudov pokračoval proces dozrievania ešte ďalších 6 mesiacov.

Dnes sa na váš stôl už dostáva vínojasnej bordovo červenej farby s výraznou vôňou ovocia, kde dominujú borievky, sušené figya kandizované čerešne. Zrenie v dubových sudoch dodalo noty kávy a tmavej čokolády. Mohutná výrazná chuť vína zanechá na podnebí lahodnú stopu čučoriedok s nádychom sliviek a tabaku. Prezradíme vám, že majiteľ vinárstva sa rozhodol toto prémiové víno pomenovať po synovi Maxovi.

CUVÉE SECRET RESERVA 2015 – NAJLEPŠIE ČERVENÉ VÍNO 12. ROČNÍKA NÁRODNÉHO SALÓNU VÍN SR

Navnadili sme vás a neviete si dvoch prémiových noviniek vybrať? Ani sa vám nečudujeme. Prečo teda neskúsiť obe? Zakúpiť si ich môžete v klasickej 0,75 l fľaši, tiež v 1,5 litrovej fľaši Magnum či trojlitrovej Double Magnum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *