Kultúra vína, Škola vína

Pinot Noir 2018 – ovocné a elegantné víno

Pinot Noir

Charakteristika odrody v skratke

Pinot Noir 2018 z vinárstva Tajna

Pinot Noir je francúzska modrá odroda hrozna, ktorej názov je odvodený od francúzskych slov „borovica“ a „čierna“ a je najrozšírenejšou odrodou oblasti Champagne. Je to elegantná a ušľachtilá odroda, no je všeobecne známe, že náročná na pestovanie a spracovanie. Z tohto dôvodu je pýchou každého vinára, ktorý vie s touto odrodou pracovať a vytvoriť z nej unikátne víno. Je obľúbený hlavne medzi náročnejšími konzumentami, ktorí vyhľadávajú ľahšie červené vína s menším množstvom trieslovín. Pinoty patria medzi najdrahšie vína na svete. Napríklad fľaška Pinotu od producenta Domaine Leroy z Côte de Nuits regiónu v Burgundsku má podľa wine-searcher hodnotu 25,273€.

Aj keď sa cena nášho Pinot-u nepohybuje v tisíckach eur, pre nás má toto víno obrovskú hodnotu. Pinot Noir 2018 je typickým predstaviteľom Pinot Noir z nášho honu Sari. Jeho hlavnými črtami sú ovocnosť a elegancia. Očarí vás jemnou svetlou rubínovou farbou. Jeho krásna intenzívna aromatika ponúka širokú škálu červeného bobuľového ovocia, brusníc s dotykom čerešňového dreva a klinčekov. V chuti nájdete primárnu aromatiku jahôd škorice a dobre zapracované taníny. Dlhá intenzívna dochuť s jemne korenistým náznakom umocní váš jedinečný zážitok z pitia.

Poznámky vinára

Zdravé a zrelé hrozno z odrody Pinot Noir sme zberali ručne do malých prepraviek 14.9 2018 pri cukornatosti 24 °NM. Vinifikácia prebehla v 3500l drevenom sude. Víno bolo po lisovaní zaočkované baktériami na jablčno-mliečnu fermentáciu. Po jej ukončení sme víno presunuli na zrenie do 1000 l sudu a do 300 l sudov ICON FINE – sú to špeciálne sudy pre Pinot Noir, ktoré mu dodávajú ovocnosť a eleganciu. V týchto sudoch ležalo do júna 2020. Víno následne čakalo zjednotené v nerezovej nádobe na termín fľaškovania.

Servis vína

Servírujte ho pri teplote 15 – 17 °C v kalichoch tvaru „bordeaux“ s objemom 550 – 650 ml. Pred podávaním je vhodná dekantácia do karafy.

S akým jedlom ho servírovať?

K tomuto vínu sa ideálne hodí rib-eye steak s horčicovým aioli a jemne podusenou zeleninou, alebo pečený daniel s brusnicovou omáčkou a polentou. Víno zaujímavo doplní aj vyzretý bravčový „pršut“ s tmavou olivovou tapenádou.

Čím sa vyznačuje kolekcia SUNSET?

Pinot Noir patrí do kolekcie SUNEST, ktorá je vytvorená pre Vás, ak preferujete vína s mohutnejším telom, väčšou komplexnosťou, ale aj dlhším zrením vo fľaši. Preto aj biele vína tejto rady sú najchutnejšie v druhom roku a červené minimálne v treťom roku po zbere.

Sú typické stredným až vyšším objemom alkoholu, očarujúcou sekundárnou a terciálnou aromatikou a jednoznačným majstrovstvom vinára ktoré pocítite v chuti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *