Zaujímavosti

Medzinárodné dni vína – aj víno má svoje dni

Vždy sa nájde dôvod na oslavu. Ak máte slabosť na víno, dôvodov je ešte omnoho viac! Vo svete sa slávi mnoho medzinárodných sviatkov, pričom niektoré znejú naozaj veselo (počuli ste Medzinárodnom dni zábavy v práci, či Svetovom dni žonglovania?) A ani víno nie je ukrátené. Ba naopak, nápoju z hrozna sú počas roka venované dokonca desiatky sviatkov.

Ako sa rok rozbieha…

Po tom, ako si 1. januára tesne po polnoci pripijeme šampanským, resp. šumivým vínom, máme pomerne veľa času na vytriezvenie. Vo februári tak môžeme byť v plnej sile pripravení na Globálny deň pitia vína, ktorý vznikol ako reakcia na Národný deň pitia vína v USA – zvyšok sveta jednoducho závidel a rozšíril túto udalosť na celú planétu. Tento sviatok pripadá každý rok na 18.2. V jeho závese prichádza vždy poslednú februárovú sobotu deň, kedy si máte otvoriť fľašu vína odkladanú na špeciálne príležitosti – „Open That Bottle Night“. Táto príležitosť bola vytvorená pre tých, ktorí stále čakajú , kedy otvoriť fľašu výnimočného vína a nevedia sa k tomuto kroku odhodlať a tento rok si otvorte výnimočnú fľašu 23. februára.

Oslavy jari

Hoci je najchladnejšie obdobie roka za nami,  marec môže byť príjemnou spomienkou na dlhé zimné večery. Tretí marec totiž patrí varenému vínu. Na oslavu majte v zásobe veľa červeného vína, cukor, citrón a pomarančovú kôru, klinčeky a škoricu. 17. apríla by si mali všetci štrngnúť vínom odrody Malbec. Ide o argentínsku vlajkovú loď medzi odrodami, ktorá žne úspech po celom svete. Vyrábajú v nej koncertované a mohutné vína, populárne najmä v rámci gastronómie. Často sa archivujú.

Máj, lásky čas , môže prebudiť vašu vášeň k odrodám Sauvignon Blanc, Muškát a Chardonnay. Prvá menovaná slávi svoj medzinárodný deň vždy prvý májový piatok (3. mája 2019). Svetový deň odrody Muškát si môžete so sladkým vínkom užiť 9. mája. Chardonnay slávi svoj medzinárodný deň 23. mája, resp. vo štvrtok pred americkým pamätným dňom padlých vojakov, ktorý je posledný pondelok v máji.

Letné eventy 2024 vo vinárstve TAJNA

Farebné leto

Milovníci rosé sa delia na dva tábory. Pre niektorých je 8. jún je známy ako deň rosé. Popritom však vznikol aj medzinárodný deň rosé pripadajúci na 14. augusta. Určite nič nepokazíte, ak si ružovým pripijete v oba významné dni 😉 21. jún je významný pre milovníkov Lambrusca. Jemne šumivé, sladké červené s vôňou čerstvého ovocia vám bude v lete chutiť najmä v jeho domovine – severnom Taliansku.

V auguste rozhodne nebudete abstinovať! Okrem toho, že si môžete zopakovať sviatok ružového vína, 4. august je venovaný vínku z bielych odrôd. V španielsku sa nevyhnete oslavám bielej odrody Albarino, ktorú najmä miestni milujú natoľko, že jej nevenujú jeden deň, ale rovno päť (1 – 5. augusta)! 18. augusta sa poháre opäť sfarbia načerveno. Tento deň je totiž venovaný Pinot Noir u nás známemu ako Rulandské modré. Pri červenom ostávame aj 29. augusta, kedy má svoj významný deň kráľ modrých muštových odrôd Cabernet Sauvignon.

Zažeňte jesennú nostalgiu

Príchod jesene oslávte s Grenache. Modrá odroda obľúbená najmä v Južnom Francúzsku slávi svoj deň každý rok v tretí septembrový piatok (20. september 2019). V znamení červenej sa nesie aj október. Pinotage, juhoafrickej odrode vyšľachtenej z odrôd Pinot noir a Cinsault, patrí vždy druhá októbrová sobota (12. október 2019). O týždeň neskôr budú lietať zátky! 18. októbra potečie potokom šampanské pretože slávime medzinárodný Champagne Day. Posledný štvrtok desiateho mesiaca, čiže 31. október, patrí tmavočervenej korenistej odrode Carignan. Najlepšie ju oslávite, ak si ju vychutnáte v krajinách jej pôvodu v Stredomorí, pri chytaní posledných slnečných lúčov.

S príchodom kratších a chladnejších dní je čas na červený Merlot. Jeho deň pripadá každý rok na 7. novembra. Červenej farbe ostaneme verní aj 14. novembra 2019. Druhý novembrový štvrtok je totiž každoročne venovaný španielskej odrode Tempranillo. Tretiu novembrovú stredu, čo pripadá na 20.11.2019, majú v kalendári zaznamenanú fanúšikovia americkej modrej odrody Zinfandel. Deň na to má kalendári zaznačený každý správny Francúz. Tretí štvrtok v mesiaci november patrí božolé alebo oficiálne Beaujolais Nouveau. Toto je striktný dátum, kedy sa mladé francúzske víno z rovnomenného regiónu  môže začať predávať.

V decembri nič nekončí

Posledný mesiac roku s oslavami spomalíme. 4. december už tradične patrí mimoriadne kvalitnej odrode z rodiny cabernetov – Cabernet Franc. Vyrábajú sa z nej jedny z najdrahších vín sveta. A to už stojí za oslavu 🙂 Tesne pred Vianocami si môžeme spestriť zimu vďaka Sangria Day. Ten pripadá vždy na 20. decembra. Veď kto by odolal vitamínom z ovocia utopeným v lahodnom červenom víne!

Rok s vínom ubehne ako voda. Ale 31. decembra  s úderom polnoci začína nový a s ním znova oslavy a sviatky vína. Preto vám odporúčame mať tento článok vždy poruke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *