Kultúra vína, Škola vína

Maxx Reserva – ikonický merlot vinárstva Tajna

Charakteristika odrody Merlot v skratke

Merlot, ktorý je ikonický pre naše vinárstvo, je jednou s najviac rozšírených odrôd v celosvetovom meradle, ktorá sa do sveta rozšírila z Bordeaux. O jej pôvode sa toho vie doposiaľ veľmi málo, no zmienky o nej pochádzajú zo 14. storočia. Prémiové vína z tejto odrody pochádzajú hlavne z Francúzska, Austrálie, Nového Zélandu a Kalifornií v USA. Oproti Cabernetu Sauvignon sú arómy Merlotu menej výrazné, s menej intenzívnymi chuťami a ľahšími tanínmi, no naopak s väčším telom a vyšším alkoholom.

Medzinárodný štýl Merlotu sa vyznačuje typickou arómou čiernych ríbezlí, sliviek a čerešní, má plné telo, stredné až nízke kyseliny a strednú úroveň trieslovín.

Merlot MAXX RESERVA 2018 z vinárstva TAJNA

Merlot MAXX Reserva neskrýva vo svojom názve „MAXX“ len tak náhodou. Okrem toho, že je pomenovaný po synovi vinárstva, je to maximálne komplexné víno. Patrí do rady PREMIUM, ktorá sa vyrába len v najlepších ročníkoch. Skromne konštatujeme, že toto víno patrí medzi najlepšie počiny nášho vinárstva. Vznikol počas skvelého ročníka, ktorý bol plný teplých slnečných lúčov a mal dlhú teplú jeseň. Prezreté hrozno pochádzalo výlučne z nášho vinohradu Sari.

Je to opulentné a komplexné víno s intenzívnou aromatikou, ktoré na začiatku ohúri krásne intenzívnou aromatikou, v ktorej nájdeme jasne ovocné tóny, doplnené o vanilkové drievko a hrozienka v čokoláde. Chuť je v súlade s aromatikou, čo vytvára harmonický dojem. Plné ústa ovocnosti dopĺňajú tóny horkej čokolády, sladkého drievka s tabakovým náznakom. Víno má jemné triesloviny vďaka ktorým je zmyselné a zamatové. V závere je veľmi pekná, dlhá dochuť, ktorá umocní celý zážitok z pitia.

Merlot Tajna víno


Mohlo by Vás zaujímať: Víno a čas: V rôznych štádiách zrenia Vám víno odovzdá rôzne zážitky


Denník vinára

Vznik Merlotu MAXX Reserva z vinárstva Tajna začal ručným zberom po prebierke najzrelších zdravých celých strapcov. Nakvášanie rmutov sme realizovali vo vinifikátoroch (nerezový a drevený) s ponáraním, alebo sprchovaním matolinového klobúka. Tak sa dosiahla výrazná extrakcia aromatických a chuťových látok z hrozna do muštu. Po prebehnutí jablčno–mliečnej fermentácie, zrel merlot 9 mesiacov v drevených sudoch prémiovej značky SEGUIN MOREAU s rôznym stupňom vypálenia. Po stočení do menších 300 litrových sudov typu barrique pokračoval proces dozrievania ďalších 6 mesiacov. Následne sa víno spojilo a nafľaškovalo.

Ako servírovať Merlot MAXX Reserva?

Servírujte ho pri teplote 15 – 17 °C po dekantácii z karafy v kalichoch tvaru „bordeaux“ s objemom 550 – 650 ml.

Odporúčané k jedlu

Veľmi dobre ho doplní rib-eye steak s horčicovým aioli a jemne podusenou zeleninou, alebo pečený daniel s brusnicovou omáčkou a polentou. Alebo si k nemu skúste vychutnať, vyzretý bravčový „pršut“ s tmavou olivovou tapenádou.


Rôzne formáty MAXX RESERVY:


MAXX Reserva patrí do rady PREMIUM. Viete čím sa táto rada vyznačuje?

Vína prémiovej rady PREMIUM sa vyrábajú len v najlepších ročníkoch. V tejto rade sú našou inšpiráciou tie najlepšie vína z Francúzskeho Bordeaux a z vinárskych oblastí, ktoré sa venujú bielym a červeným Bordeaux blendom. Do tejto rady vstupuje tá najkvalitnejšia surovina z našich vinohradov. Tieto vína ležia niekoľko mesiacov až rokov v kvalitných drevených sudoch a sú pripravené zrieť vo fľaši minimálne 5 do 10 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *