Zaujímavosti

Koktejly z bubliniek- dodajte novoročnému prípitku šmrnc

Nech už trávite Silvestra s kýmkoľvek, jeden spoločník rok čo rok nemôže pri vašej rozlúčke so starým rokom chýbať. Aj keď zostava na vašej silvestrovskej oslave sa môže meniť, bez vychladenej fľaše sektu, by to nebolo to pravé privítanie Nového roka.

Sekt – nápoj aristokratov, symbol radostných príležitostí

sekt Cuvée du Terroir Brut Tajna
A viete vlastne, prečo je sekt alebo šampanské súčasťou takmer každej našej dôležitej udalosti? Podľa Kolleen M. Guy, docentky histórie na univerzite v Texase v San Antonio, sa víno už od histórie spája s luxusom a aristokraciou.
Tradícia pitia šampanského pri príležitosti osláv vznikla pred rokom 1789 na európskych kráľovských dvoroch, kde bol drahý nápoj považovaný za stavový symbol. Po francúzskej revolúcii sa šumivé víno stalo súčasťou sekulárnych rituálov, ktoré nahradili bývalé náboženské obrady.
Ako synonymum pitia používaného na pripomenutie radostných príležitostí sa šampanské zapísalo koncom devätnásteho storočia.

Prečítajte si Ako si vybrať sekt – jednoduchý sprievodca

Zmena je život

Vychladené opojné bublinky boli súčasťou osláv našich predkov, oslavujeme s nimi teraz a zdá sa, že ani v budúcnosti sa na tom nič nezmení. Prečo si však bežný novoročný prípitok trochu nevylepšiť? Vyskúšajte niektorý z tradičných aj modernejších receptov na chutné kokteily, ktoré obsahujú práve túto výnimočnú ingredienciu. Ich príprava je veľmi jednoduchá.
koktejl

Mimosa

Asi najznámejší kokteil obsahujúci šumivé víno je práve Mimosa. Prvý krát bol namiešaný ešte v roku 1925 v parížskom hoteli Ritz.
Do pohára nalejeme 10 cl sektu (demi sec) a doplníme 10 cl dobre vychladeným pomarančovým džúsom. Na hladinu drinku nalejeme 0,5 cl Grand Marinier. Ozdobíme plátkom pomaranča.

Baracuda

Pozor, konzumácia tohto kokteilu vo väčšom množstve môže byť rovnako zradná ako stretnutie s rovnomennou rybou s ostrými zubiskami.
Do pohára vložíme ľadové kocky, pridáme 2 cl tmavého kubánského rumu, 2 cl ananásového džúsu a šťavu z jednej limetky. Dolejeme 10 cl sektu (ideálne brut).

Prečítajte si Výroba vína s inovatívnymi technológiami – ruže vo viniči nie sú na okrasu

koktejl

Black Velvet

Drink z piva a sektu vznikol v Anglicku na znak smútku za zosnulým princom Albertom v roku 1861.
Prípravu tohto drinku zvládne naozaj každý. Do vychladeného pohára nalejeme 2 cl sektu (brut). Na hladinu doplníme 2 cl piva Guiness.

Pink Chevrolet

Tento kokteil zažíval najväčšiu slávu v 80. rokoch minulého storočia v Hollywoode, kde si na ňom pochutnávali krásne ženy túžiace po obdive a pozornosti.
Do mixéru dáme 6 jahôd, ľadovú drť a 2 lístky čerstvej mäty. Pomixujeme a cez sitko nalejeme do pohára. Dolejeme 2 cl sektu (demi sec) a ozdobíme rozpolenou jahodou.
Mimochodom, viete, aký je rozdiel medzi vínnym kokteilom a kokteilom s vínom? Záleží na pomeroch alkoholu. Vo vínnom kokteile vínny produkt v podobe vína predstavuje svojim objemom podstatnejšiu zložku nápoja, ako ostatné zložky.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vína TajnaZdroj obr.: vinotajna, dreamstime

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *