Zaujímavosti

Investovanie do vína – keď víno nielen chutí, ale aj zarába

Víno nám prináša radosť do života najmä keď ho konzumujeme. Vedeli ste ale, že kúpou vína sa dá aj pekne zarobiť? Hoci medzi bežne známe tovary na investíciu sa radia najmä drahé kovy, umenie, šperky, či dokonca historické automobily, čoraz väčšiu pozornosť si v získava aj investovanie do tejto naoko netradičnej komodity. Víno sa v rebríčku výnosnosti jednotlivých zberateľských vášní zaradilo už na tretie miesto.

Ročne sa na svete vyprodukuje neuveriteľných 36 miliárd fliaš vína, pričom 95 percent sa dostáva k bežným konzumentom. Zvyšok končí v zbierkach ľudí, ktorým víno neprináša len potešenie, ale aj zaujímavý zisk. Ak chcete patriť medzi nich, nestačí byť len milovníkom vína. O tejto tekutej investícii musíte mať aj množstvo vedomostí a vstupný kapitál. Investovanie do vína totiž neznamená, že si človek nakúpi pár kartónov v akcii, uskladní ich v pivnici a počká, kým jeho cena výrazne stúpne. Je to omnoho komplikovanejšie.

Prečítajte si Vojenské tunely Gibraltáru sa premenia na obrovské vínne pivnice

Na investovanie do vína treba mať prehľad

investovanie
Keď sa chystáte vložiť svoje peniaze do vína, nemali by vám byť cudzie rôzne ekonomické, ale ani vinárske termíny. Je potrebné rozoznávať odrody, ročníky, producentov, značky, spôsob spracovania, ba dokonca aj sledovať, aké bolo v čase dozrievania hrozna počasie. Ak si potenciálny investor nedôveruje na sto percent, existujú aj rôzne poradenské firmy, ktoré odporúčajú ako si vytvoriť vlastné portfólio. Víno vhodné na investíciu je možné získať viacerými spôsobmi. Kvalitu si môžete zadovážiť priamo od producentov, zo špecializovaných obchodov, na dražbe, skúsenejší si môžu trúfnuť aj na kúpu cez internet. Do vína sa dá investovať aj vo forme cenných papierov. Vo všeobecnosti platí, že kvalitné víno pochádza z regiónov ako Bordeaux, Champagne a Toskánsko. Pokiaľ nejde o významné zberateľské unikáty, víno na investíciu sa nakupuje aspoň v množstve jedného kartóna, ideálne však väčšieho počtu fliaš.

Skladovanie je tajomstvom úspechu

Kúpou perspektívneho nápoja však proces zhodnocovania nekončí. Aby víno správne zrelo a získavalo na cene, musí byť riadne uskladnené. A to nie je lacný špás. Uskladnenie vína vás môže vyjsť aj na 15 eur mesačne. Ak sa táto suma vynásobí počtom kusov a obdobím, počas ktorého musí predajca čakať na správnu chvíľu, dostávame sa už k pomerne vysokej sume. Možno si poviete, že to za tú námahu nestojí a fľašu výborného červeného si radšej vychutnáte sami. Vedzte však, že víno sa v rebríčku výnosnosti jednotlivých zberateľských vášní zaradilo už na tretie miesto. Hneď po prvom roku sa môže fľaša kvalitného vína zhodnotiť o 5 percent, po piatich rokov o viac ako 30 percent, po desiatich rokoch môže cena vína stúpnuť o viac ako 240 percent.

Prečítajte si Reserva – máte rezervy v označeniach vín?

Šťastný koniec?

červené víno SECRET RESERVA cuvée Tajna
Ak chce majiteľ vína predajom takto výrazne zarobiť, musí zhodnotiť, či sú na to vhodné podmienky. Tie tvorí na jednej strane stav vína, ktoré by už malo dosiahnuť ideálnu zrelosť, lebo následne začína strácať na kvalite. Na strane druhej sú to aj vonkajšie podmienky, aké predstavuje aktuálne ekonomická situácia a ratingy na trhu. Samostatnou kapitolou sú vyjadrenia kritikov, ktoré môžu svojím hodnotením cene vína výrazne pomôcť, ale naopak, aj veľmi pohoršiť.
Investovanie do vína je hotová veda. Pri tejto komodite však platí, že ak sa vám aj nepodarí nájsť záujemcov, starostlivo skladované vínko si môžete otvoriť a vychutnať aj vy.

A za slovenských vinárov môžme len dodať, že sa tešíme na obdobie kedy aj slovenské vína si budú investori kupovať do svojich zbierok 🙂

Zdroj obr.: dreamstime, vinotajna

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *