Zaujímavosti

Ako si správne vybrať víno v reštaurácii?

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste v reštaurácii dostali do rúk vínnu kartu s takou obsiahlou ponukou, že ste nevedeli kam skôr pozrieť, nie ešte, čo si vybrať. Nemusíte byť odborník, aby ste si pri posedení v reštaurácii vybrali dobré víno. Stačí, keď sa budete držať zopár pravidiel, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno na váš stôl.

Objednávajte víno, ktoré poznáte

Naša prvá rada je veľmi jednoduchá, ale nemôžete ňou nič pokaziť. Ak nájdete v ponuke reštaurácie víno od vášho obľúbeného vinárstva, ktoré máte odskúšané a navyše si ho radi vychutnávate k jedlu, neváhajte a objednajte si ho. Aj pri známej chuti môžete nadobudnúť nový zážitok, ktorý prekvapí vaše zmysly a zdokonalí tradičné popíjanie vína, ktoré dobre poznáte. Predsalen kvalitné jemné sklo, ideálna teplota, príjemná obsluha a dobrá spoločnosť dodajú nový rozmer aj vínu, ktoré ste mnohokrát popíjali doma, či na návšteve.

flasa vino poháre terasa

Povedzte, čo máte radi a nechajte si poradiť

V prípade, že chcete vyskúšať niečo nové, alebo jednoducho netušíte, ktoré víno si vybrať, nechajte si poradiť od personálu. Profesionálne školený personál či dokonca somelier v reštaurácii vám určite dobre poradí a vyberie vám na mieru víno vhodné nielen k vášmu jedlu, ale aj priamo k vašej udalosti. Ak vám napadlo, že to najlepšie víno pre váš výnimočný večer bude to najdrahšie vo vínnej karte, nie je to pravidlo.

Pri výbere je dôležité, aby ste vedeli pomenovať vaše chuťové očakávania, prípadne odrodu, či štýl vína a pomer cukrov. Prezraďte somelierovi svoje preferencie a určite spolu nájdete správnu voľbu. Pri rozlievaných vínach, by ste mali mať vždy možnosť malej ochutnávky predtým, ako si objednáte celý pohár. Ak sa obávate výberu, neváhajte a vždy sa opýtajte aj na túto možnosť.

Výber prispôsobte jedlu, alebo si vyberte víno, na ktoré máte práve chuť

Jedlo, ktoré budete počas posedenia jesť, môže byť významným faktorom pri rozhodovaní o výbere vína. Vo všeobecnosti sa môžete riadiť pravidlom intenzity chuti – čím vyššia je intenzita chuti jedla, tým vyššia by mala byť intenzita chuti vína. Ak to neviete posúdiť, nikdy nič nepokazíte univerzálnymi bielymi odrodami ako napríklad Veltlínske zelené alebo Sauvignon blanc, či univerzálnymi modrými odrodami napríklad Frankovka modrá či Pinot Noir. Prípadne ak natrafíte v ponuke na suché ružové víno, môžete ho jednoducho kombinovať s akýmkoľvek jedlom.

Nezabúdajte, že víno by ste si mali predovšetkým vychutnať a preto ak máte práve chuť napríklad na pohár kvalitného červeného, pokojne si ho doprajte bez ohľadu na výber jedla.

vino jedlo tanier pohár

Môžem za posedenie vystriedať niekoľko typov vín?

Ak máte chuť degustovať či experimentovať, samozrejme môžete za jedno posedenie vyskúšať niekoľko druhov vín. V takom prípade vyberajte radšej vína s nižším obsahom alkoholu. Ideálnou voľbou je degustovať vína od ľahkých k ťažkým, alebo tiež od suchších k sladkým.

V ktorých reštauráciách nájdete víno Tajna?

Ak by ste si chceli pri vašom posedení v reštaurácii vychutnať pohár vína Tajna, nájdete ho v niekoľkých reštauráciách po celom Slovensku. Na niektorých miestach si dokonca môžete vybrať nielen fľašu vína, ale aj rozlievané víno Tajna. V Grand Hoteli Kempinski v Tatrách dokonca nájdete aj formát Magnum, o ktorom si môžete prečítať viac v našom predošlom článku.

Naše vína nájdete okrem hotelov aj v rôznych bistrách, známych reštauráciách a kaviarňach. Ak sa chcete ubezpečiť, či má nejaká prevádzka vo vašom okolí v aktuálnej ponuke víno Tajna, neváhajte a kontaktujte nás a my vám to s radosťou obratom prezistíme.

Naše víno nájdete napríklad tu:

 • Grand Hotel Kempinski High Tatras
 • Grand Hotel Praha
 • Grandhotel Starý Smokovec
 • Hotel Tri Studničky
 • Hotel Pošta, Demänovská Dolina
 • Mondieu Laurinská
 • Hotel Grand Jasná
 • Brixton House Bratislava
 • KOGO
 • Grand Hotel River Park
 • Akademia Trnava

Ak budete v jednom z týchto podnikov, budeme radi ak si vychutnáte svoj pobyt spolu s nami. Na zdravie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *