Jedenie a pitie by malo byť predovšetkým o vychutnávaní, prijímaní zdraviu prospešných živín a doplnení energie. Niekedy sa však zdá, že na to trochu zabúdame a v každodennom zhone nestíhame venovať dostatočnú pozornosť kvalite potravín a nápojov, ktoré denne zjeme a vypijeme. Dôsledkom stresu a nadmernej konzumácie spracovaných potravín a nápojov, má stále viac ľudí ťažkosti s rôznymi potravinovými intoleranciami a alergiami. Jednou z nich je histamínová intolerancia alebo v skratke HIT.
Histamín a víno
Veľkými nepriateľmi histamínovej intolerancie sú zrenie, fermentácia a samozrejme alkohol. Histamín je prirodzenou súčasťou týchto procesov, a preto sa vo víne nachádza veľakrát vo zvýšenom množstve. Pochopiteľne sa tak objavuje otázka, či nie je víno pre histaminikov absolútnym tabu. Odpoveď je áno aj nie. Mnohé výskumy potvrdzujú, že najmä pri bielych vínach je hladina histamínu nižšia ako napríklad pri niektorých potravinách. Aj to však môže predstavovať určité riziko pre ľudí s HIT.
Keďže diagnostika histamínovej intolerancie nie je vôbec jednoduchý proces, najmä v jej začiatkoch je dôležité dodržiavať predpísanú životosprávu a sledovať na sebe ako telo reaguje na rôzne potraviny a nápoje. V prípade, že sa vám neskôr podarí dostať svoje telo do rovnováhy s histamínovou intoleranciou a budete si chcieť občas dopriať pohár dobrého vína, existuje spôsob, ako to urobiť bez toho, aby ste pociťovali tráviace alebo kožné ťažkosti. Volá sa bezhistamínové víno.
Bezhistamínové víno a jeho vznik
Podstatou bezhistamínových vín je v prvom rade ručný zber, pri ktorom je potrebné odstrániť všetky poškodené bobule hrozna. Pri HIT vo všeobecnosti platí, že je dôležité vyhýbať sa príliš prezretým či nahnitým plodom. Inak to nie je ani pri hrozne, ktoré sa ďalej spracuje na víno. Dozreté hrozno musí byť zozbierané v pravý čas a následne by malo byť rýchlo spracované. Čím prezretejšie hrozno a čím dlhšie stojí, tým väčší je jeho obsah histamínu. K mladému hroznu sa ďalej pridáva špeciálna zmes kvasiniek. Nasleduje čistý kvasný proces výroby, počas ktorého dôjde k zastaveniu fermentácie v čase, kedy by sa za normálnych okolností začal tvoriť histamín. Hladina histamínu sa neskôr kontroluje v laboratóriu.
V prípade, že víno obsahuje minimálne hodnoty histamínu, získa certifikáciu bezhistamínového vína. Úplné odstránenie histamínu nie je možné, avšak je možné znížiť jeho hladinu pridaním špeciálnych enzýmov. Bezpečná miera histamínu pre histaminikov je 0,3 – 0,5 mg na liter vína.
Výroba takéhoto vína nie je na trhu žiadnou novinkou. Vína s minimálnym až takmer nulovým obsahom histamínu sa vyrábajú po celé stáročia a dá sa povedať, že víno s týmto prívlastkom nie je ničím špeciálne a samozrejme je vhodné pre všetkých. Je to jednoducho autentické čisté víno, vyrobené z hrozna v BIO kvalite a spracované so správnym načasovaním. Netreba sa však spoliehať, že vyššia cena alebo rôzne ocenenia zaručujú kvalitu vína, ktorá je vhodná aj pre ľudí s histamínovou intoleranciou. Aj v drahých vínach sa môžu vyskytovať pomerne vysoké hodnoty histamínu. Najmä v červených vínach sa vďaka dlhej macerácii na šupkách hrozna objavuje zvýšená hladina histamínu. Pri výbere červeného vína preto uprednostnite tie s najkratšou dobou macerácie.
Bezhistamínové vína z Tajnej?
Vína z produkcie Tajna sú vyrábané z ručne zbieraného hrozna v BIO kvalite. Hrozno v našom vinohrade je pestované bez chemických prípravkov. Pri výrobe sa opierame o tradičné metódy, ktoré zároveň vylepšujeme za pomoci najnovších technológií. V ponuke máme vína, ktoré kvasili za pomoci prírodných a ušľachtilých kvasiniek.Predovšetkým naše vína s prívlastkom FRESH sú charakteristické skorým zberom mladého hrozna, ktoré má počas výroby vína zvyčajne kratší kontakt s kvasinkami. Celú kolekciu FRESH nájdete na tomto odkaze.
Zaujímavou vychytávkou pre histaminikov sú pomôcky, ktoré vraj dokážu znížiť hladinu histamínu v ktoromkoľvek víne. Prvou z nich je špeciálne sitko, ktorým dokážete už pri trojminútovom miešaní znížiť hladinu histamínu vo víne o 50 %. Pre dosiahnutie minimálnych hodnôt stačí víno miešať osem minút. Druhou, o niečo praktickejšou pomôckou, je štupeľ s filtrom, ktorý stačí jednoducho nasadiť na fľašu a z vína, ktoré cez neho pretečie, sa nalievaním histamín odtráni.
Ak vám diagnostikovali HIT a raz za čas si chcete dopriať svoje obľúbené víno, ktoré ale nemá prívlastok bezhistamínové, môžete vyskúšať aj niektorú z vyššie spomenutých alternatív. Akokoľvek sa rozhodnete, je dobré sledovať prípadné nežiaduce účinky a vyberať si najmä kvalitné a overené vína. Vyhýbať by ste v každom prípade mali vínam, pri ktorých výrobe boli použité komerčné geneticky modifikované kvasinky, pretože obsahujú vyšší podiel histamínu.
Ani pri bezhistamínovom víne však nezabúdajte, že aj v tomto prípade víno obsahuje alkohol. Prítomnosť alkoholu v organizme potláča aktivitu enzýmu, ktorý za normálnych okolností rozkladá histamín. Vždy si preto vychutnávajte vaše obľúbené víno striedmo a zodpovedne.