Magazín

Vyberte si víno v reštaurácii podľa overených tipov

vino pohar restauracia

Vínna karta v reštauráciách vás už viac nedostane do rozpakov. Kľúčom k správnemu výberu vína je zvyčajne dobrá komunikácia. Zamyslite sa nad tým, čo vám chutí a nebojte sa to povedať nahlas. Čím lepšie vyjadríte, čo vám chutí, tým lepšie vám personál bude vedieť poradiť. Pripravili sme pre vás jednoduché tipy ako sa vynájsť pri objednávaní a vybrať si to správne víno k vášmu jedlu.

Nechajte sa viesť jedlom

Kombinovanie vína a jedla by malo byť v prvom rade zážitkom. Pri objednávaní, preto vždy myslite na to, ako bude fungovať prepojenie jedla a odrody vína, ktorú ste si vybrali. Príliš výrazné víno, by mohlo ľahko preraziť chuť jednotlivých chodov. Škála vína a jedla je veľmi farebná a rôznorodá. To nám dáva obrovskú variabilitu a voľnosť pri párovaní jedla a vína. Dostupnou pomôckou pri výbere môže byť aj etiketa na fľaši vína. Podľa nej zistíte, aké jedlá a chute sa hodia k danej odrode. Ak nerozumiete niektorým prívlastkom, opýtajte sa personálu, aké víno sa najlepšie hodí k jedlu, ktoré chcete jesť.

Rozprávajte sa so someliérom

Povedzte mu, aké jedlo si chcete objednať a nechajte si poradiť. Nebojte sa povedať mu svoj limit za fľašu alebo pohár vína. Vyhnete sa tak odporúčaniam, ktoré sú mimo vášho stanoveného rozpočtu. Neváhajte skúšať nové chute, ale pokojne povedzte someliérovi, čomu by ste sa chceli vyhnúť. Čím viac prezradíte o svojich preferenciách, tým lepšie vám bude vedieť poradiť. Dobrý someliér sa bude snažiť vybrať pre vás víno, ktoré najlepšie vystihuje vaše predstavy a harmonicky doplní jedlo, ktoré ste si objednali.

Myslite na to, aká je hodnota vína, ktoré si kupujete

Ak patríte ku konzumentom, ktorí zatiaľ neochutnali významné množstvo rôznych odrôd, pravdepodobne nespoznáte rozdiel medzi fľašou za 40 EUR a fľašou za 200 EUR. Predtým, ako vás bude lákať objednať si najdrahšiu fľašu z vínnej karty, myslite na to, že aj víno s dostupnejšou cenou môže splniť vaše očakávania. Nenechajte sa zbytočne ohúriť vysokou cenou, dobre vyškolený personál by vám mal vedieť vybrať kvalitné víno aj v nižšej cenovej kategórii.

Pripravte sa ešte pred príchodom do reštaurácie

Niektoré reštaurácie majú zverejnenú ponuku vín online. Ak môžete, vždy si to vopred overte. Vďaka tomu, si dokážete rýchlo preštudovať pôvod vín ešte pred príchodom do reštaurácie a lepšie ho následne spárovať s jedlom. Nebojte sa vybrať si víno aj z menej známych oblastí. Vo svete máme veľa vinohradníckych oblastí z menej známych regiónov, ktoré vedia ponúknuť vysokú kvalitu vína.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *