Magazín, Vintage Reports

Vintage Report 2023

Tajna vinohrad


Vinohrad – Máme za sebou náročný pestovateľský rok, ktorý nás tvrdo skúšal, no nezmenil naše odhodlanie pokračovať vysnenou ekologickou cestou.  

Z  hľadiska starostlivosti o vinohrad bude rok 2023 v našich spomienkach rezonovať ako jeden z doteraz najťažších. Príroda nás veru nešetrila a niekoľkokrát nás pekne preskúšala. Pestovateľský rok bol veľmi náročný z hľadiska ochrany. Aj napriek ťažkej skúške sme sa opäť utvrdili v presvedčení, že naše odhodlanie ísť ekologickou cestou, je správne. Cesta, ktorou sme sa vybrali je síce kľukatá a občas neľahká, ale o to viac si uvedomujeme, že má zmysel nevzdávať sa a že naše ekologické zmýšľanie má svoj prínos.   

Ročný úhrn zrážok bol v roku 2023 najvyšší za posledných 7 rokov, čo bolo  aj najviac zrážok odkedy sa venujeme meraniam v našom vinohrade. V porovnaní s minulým suchým rokom, ktorý dosiahol rekordné teploty a klimatológovia ho nazývali 500 ročným suchom, padlo o takmer 400 mm zrážok viac.  

Najnižšiu teplotu sme zaznamenali 7.2.2023 a jej nameraná hodnota bola – 10,3°C. Naopak najvyššou teplotou bolo 36,5 °C v mesiaci júl. Celkovo mal ročník 2023 priemernú ročnú teplotu 12,2 °C.   

Plánované práce vo vinohrade prebiehali počas celej sezóny bezproblémovo.   Rez vinohradu sme skončili v druhej polovici februára a plynule sme prešli do následného viazania ťažňov. Pučanie viniča sme zaznamenali 21.4.2023, o niečo neskôr ako minulý rok. Vinič dokonca zvládol aj neskorý jarný mráz bez väčšej ujmy,  len s nepatrným poškodením, ktoré sme spozorovali  na jednej parcele.  


Fenomén porovnateľný tropickému monzúnu spôsobil počas obdobia kvitnutia nevídanú vlahu.  

Rašenie listov

V období kvitnutia nás najviac potrápil vysoký úhrn zrážok a následná vlhkosť vzduchu. Zaznamenali sme mimoriadny fenomén, ktorý sa dá prirovnať k tropickému monzúnu. Vlhkosť vzduchu počas prvého júnového týždňa bola niekoľko dní po sebe cez 93% , čo malo vplyv na silný infekčný tlak peronospóry.  

Prvé odrody, ktoré začali kvitnúť boli Chardonnay a Dunaj – ich prvé rozkvitnuté kvietky sme spozorovali hneď na začiatku mesiaca jún. Počas kvitnutia nás prekvapil dlhotrvajúci a intenzívny dážď, ktorý nám nedovolil vstúpiť do vinohradu. To sa následne negatívne prejavilo na celkovom odkvitnutí a infekcii peronospórou a žiaľ aj na nižšej úrode.  

Vlaha, ktorá priala viniču, však mala rovnaký efekt aj na buriny. Ich rast napredoval raketovou rýchlosťou. V  boji s ňou, sme preto opäť ťahali za kratší koniec. Jednou z najdôležitejších zelených prác, ktoré vykonávame v našom vinohrade, je regulácia úrody odstraňovaním strapcov.  Historicky vôbec po prvýkrát sme to tento rok nemuseli robiť, pretože nebolo treba. Príroda to vyriešila za nás a vinič bol nútený z hľadiska množstva hrozna oddychovať.  


Kampaň – Nižšia úroda nám tento rok priniesla výnimočnú kvalitu hrozna. 

Kampaň sme odštartovali tradične s odrodou Müller Thurgau 25.8.2023 a skončili s modrými odrodami Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot 16.10.2023. Medzi modrými odrodami bol prvou zberanou odrodou Pinot noir. Celý zber prebiehal veľmi pokojne a plynulo, nezaznamenali sme žiadne problémy počas zberu. Napriek nižšej úrode sme sa tešili veľmi dobrej kvalite a výborným parametrom. Hrozno sa nám úspešne podarilo zozbierať zdravé.


Technológia – Kvalitou nás potešili biele a rosé vína. 

Biele víno TajnaAj napriek nižšej úrode, sme sa tešili veľmi vysokej kvalite bielych a rosé vín. Veľmi zaujímavé sú vína z odrody Sauvignon z rady FRESH aj SUNSET,  ktoré majú peknú kyselinu a krásne herbálno bazové tóny s harmóniou exotického ovocia. Víno odrody Pinot Blanc nás potešilo taktiež. V porovnaní s rokom 2022 sme pre výrobu tohto vína zvolili hrozno z inej strany vinohradu, čo sa odzrkadlilo so šťavnatou kyselinou a sladkou dochuťou. Taktiež náš potešil Tramín červený, ktorý nám po dlhšej dobe urobil radosť v podobe korenistej štruktúry popretkávanej exotikou.

Z rosé vín by sme radi vyzdvihli Cabernet Franc rosé,  ktorý  je vo výbornej kvalite. Veríme, že môže byť dôstojným nástupcom jeho predchodcu, ktorý získal zlato na  najprestížnejšej výstavy rosé vín v  Paríži.


Záver:

V roku 2023 sa vinohrad stretol s náročným rokom, charakterizovaným nepredvídateľným počasím, čo malo dopad na objem úrody, no nie je kvality. Napriek prekážkam, naša oddanosť k ekologickému prístupu zostala nadalej silná. Ročník 2023 bude u nás hlavne rokom bielych vín, tešíme sa na výsledok našej snahy v pivnici, ktorá sa ukáže až uvedením vín tohto ročníka na trh.