Vinársky slovník

Hrozno odrody

Odrody hrozna sú rôzne typy hrozna pestované na výrobu vína. Každá odroda má jedinečné vlastnosti, ako sú chuť, aróma, farba a štruktúra, ktoré ovplyvňujú výsledné víno. Medzi známe svetové odrody patria Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Riesling a Sauvignon Blanc.

Slovenské odrody hrozna

Na Slovensku sa pestuje mnoho tradičných odrôd, ktoré sa prispôsobili miestnym podmienkam. Medzi najvýznamnejšie slovenské odrody patrí:

Rulandské biele (Pinot Blanc)
Rizling rýnsky (Riesling)
Müller Thurgau
Frankovka modrá (Blaufränkisch)
Svätovavrinecké (Saint Laurent)

Novošľachtence na Slovensku

Novošľachtence sú nové odrody hrozna vytvorené šľachtením, ktoré sú často odolnejšie voči chorobám a prispôsobené na konkrétne klimatické podmienky. Slovenské novošľachtence zahŕňajú:

Dunaj: červená odroda s plnou chuťou a tmavou farbou
Noria: odroda s bohatými ovocnými tónmi
Devin: biela odroda s jemnou arómou a plnou chuťou
Hron: červená odroda s intenzívnou farbou a chuťou

Tieto odrody a novošľachtence prispievajú k bohatej a rôznorodej vinárskej tradícii na Slovensku.

Medzi najznámejšie svetové odrody patria: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah (Shiraz), Zinfandel, Malbec, Sangiovese, Tempranillo, Grenache, Nebbiolo, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Grigio (Pinot Gris), Chenin Blanc, Gewürztraminer, Viognier, Semillon, Muscadet, Torrontés, Rulandské biele (Pinot Blanc), Rizling rýnsky (Riesling), Müller Thurgau, Frankovka modrá (Blaufränkisch), Svätovavrinecké (Saint Laurent), Dunaj, Noria, Devin, Hron.

Vinárstvo TAJNA

Príroda nám dáva dokonalý produkt vo forme hrozna a my jej to chceme neustále odplácať. Ekologickým prístupom k vinohradu tvoríme víno bez rezíduí po chemických prípravkoch, minimálne zaťažujeme životné prostredie a budujeme prirodzenú imunitu vinohradov. Dbáme na kvalitu, nielen prostredia ale aj produktu, ktorý tvoríme.