Vinársky slovník

Bordeaux

Slaný morský vzduch, teplá klíma a juhozápad Francúzska. Rady viníc lákajú na ochutnávku, historické poklady sú na každom kroku a malebne zvlnené kopčeky. Po ich zdolaní sa vám naskytne pohľad na vinársky región, ktorý je domovom tých najlepších vinárstiev sveta: Bordeaux.

Vinárska oblasť Bordeaux sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Garonny, ktorá spolu s Atlantikom na ľavej strane vytvára ideálne podmienky na pestovanie vínnej révy. Dokonca aj v zime teploty len zriedka klesajú pod desať stupňov Celzia. Rozmanitosť pôdy sa odráža v širokom výbere hrozna, pričom každé víno je špecifické a vyrastá na inej pôde. (Ako pôda ovplyvňuje chuť vína? To sa dozviete v našom článku o terroir.) Bordeaux sa pýši radom odrôd, ktoré sú pre túto oblasť typické a určite ste o nich už počuli: Merlot, Cabernet Sauvignon alebo napríklad Muškát. Na vrchole pomyselnej pyramídy vedúcej do vinárskeho neba stoja vína s klasifikáciou Grand Cru Classé.

Vinárstvo TAJNA

Príroda nám dáva dokonalý produkt vo forme hrozna a my jej to chceme neustále odplácať. Ekologickým prístupom k vinohradu tvoríme víno bez rezíduí po chemických prípravkoch, minimálne zaťažujeme životné prostredie a budujeme prirodzenú imunitu vinohradov. Dbáme na kvalitu, nielen prostredia ale aj produktu, ktorý tvoríme.