Druhý septembrový týždeň už tradične prebiehajú Košické slávnosti vína v spojení s prestížnou medzinárodnou súťažou vín. Podujatie organizované v spolupráci s klastrom KOŠICE – Turizmus je súčasťou odborného programu populárneho vinárskeho festivalu, ktorého sa každoročne zúčastňujú desiatky vystavovateľov, vinohradníkov, vinárov a distributérov vína.
8. ročníka súťaže sa zúčastnilo 30 vystavovateľov zo Slovinska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Talianska, Izraela, Ruskej federácie a Slovenska. Z celkového počtu prihlásených vín tri degustačné komisie zložené z odborníkov z radov someliérov a food & beverage manažérov košického klastra pod vedením Ing. Vladimíra Hronského, enológa, anonymne hodnotilo senzorickú kvalitu 80 vzoriek vína.Výsledky hodnotenia priniesli medailovú žatvu pre menších ako aj mladých vinohradníkov a vinárov strednej a južnej Európy. Najvyššie hodnoteným zahraničným vínom sa stal Riesling Sandstein 2014 rakúskeho vinárstva Weingut Josef Fritz (92,33 bodov).

Zlatá medaila pre Cabernet Sauvignon, 2013 vinárstva TAJNA

cabernet sauvignon
 
Slovensko získalo spolu 14 zlatých medailí, medzi ktorými nechýbali vína renomovaných spoločností ELESKO a HUBERT J.E. a kvalitné ročníky vín malých rodinných a butikových značiek ako sú Miroslav Dudo, Martin Pomfy, Branislav Nichta a Jozef Repa. Zlatú premiéru malo aj červené víno Cabernet Sauvignon 2013 z nového slovenského vinárstva TAJNA VINEYARDS AND WINERY (87,33 bodov). Z tokajských výrobcov najvyššie bodoval Matúš Vdovjak s vínom Ordinárium II 2013 (88,00 bodov) vyrobenom s podielom 80 % odrody Furmint a 20 % odrody Lipovina.
Ruský vinohradnícky rajón Krasnodarsk zaujal bohatým červeným cuvée Raevskoje 2012 z produkcie spoločnosti Eastfield. Raevskoje vzniklo kupážou vín Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, Merlot, Carmenére a Alibernet v slnečnej Anape. Podľa slov Ing. Vladimíra Hronského bola kvalita prihlásených vzoriek vín mimoriadne vyrovnaná a odborná jury dlho rozhodovala o výbere najlepších šampiónov.

 

Prečítajte si aj článok – Cabernet Sauvignon – 11 zaujímavých faktov

 
Špeciálnu cenu najlepšie oceneného slovenského vinárstva udelil Richard Raši, primátor mesta Košice. Titul VÍNO MESTA KOŠICE pre rok 2015 – 2016 získalo ružové víno Cabernet Sauvignon 2014 Branislava Nichtu (91,00 bodov). Novinkou v oceneniach ôsmeho ročníka súťaže je DÁMSKE VÍNO MESTA KOŠICE 2015 – 2016, ktoré v anonymnom výbere udelila viceprimátorka mesta Košice pani Renáta Lenártová. Získalo ju prírodne sladké víno Veltlínske zelené 2014, botrytický výber od Miroslava Duda z Modry. Návštevníci festivalu si mohli všetky súťažné vína prechutnať u vystavujúcich prihlasovateľov v priebehu oficiálneho programu Košických slávností vína v priestoroch Katovej bašty i na Dolnej bráne v historickom prostredí Starého mesta.
(Košice, 11. 9. 2015)
Navštívte naše vinárstvo a zažite atmosféru vidieka v spoločnosti našich vín. Zlatý Cabernet Sauvignon, ročník 2013 bude v predaji od 1.10.2015.
Môžete si ho kúpiť cez náš e-shop alebo prostredníctvom našich distribútorov:

Wineloversclub.sk s.r.o.

Office: Dunajská 46
811 08 Bratislava
www.wineloversclub.sk
a

Felix WINES, s.r.o.

Holubyho 12
040 01 Košice
www.villacassa.sk
[wp_social_sharing social_options=’facebook,linkedin,pinterest’ facebook_text=’Zdieľať na Facebooku’ linkedin_text=’Zdilať na LinkedIn’ pinterest_text=”Zdieľať na Pintereste” icon_order=’f,p,l’ show_icons=’0′ before_button_text=” text_position=” social_image=”]

víno Tajna

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne:

Tajna hrozno

Škola vína

degustácia

Kultúra vína

milovník vína

Zaujímavosti o víne

E-shop
Magazín