Zaujímavosti

Unikátna zakonzerovaná vinotéka vo vraku Titanicu

Vinárstvo TAJNA korok

Na 41° 43′ 55′ severnej šírky a 49° 56′ 45′ západnej dĺžky, asi štyri kilometre pod hladinou severného Atlantiku sa nachádza vrak najznámejšej lode sveta. Titanic, ktorý predstavoval pre mnohých vstupenku do nového a lepšieho života je dnes symbolom nedostatku pokory človeka k prírode. A svojím nešťastným koncom sa z neho stala unikátna vinotéka.

1 500 duší a 12 000 fliaš

Medzi 1 500 pasažiermi sa zišli najmä ľudia z vyššej vrstvy, čomu zodpovedalo aj podávané menu a nápoje. Stoly v 1. triede sa prehýbali pod váhou najchutnejších jedál a najvyberanejšieho alkoholu. Podľa údajov ukrývalo podpalubie neuveriteľných 12 000 fliaš vína a známe značky šumivého vína ako Moët a Heidsieck & Co. boli medzi smotánkou, prevážajúcou sa na palube parníka, veľmi obľúbené. Avšak tak, ako samotný parník, aj obrovské množstvá jedla a alkoholu pohltil oceán. Tam nerušene odpočívali až do roku 1985, kedy sa námornému archeológovi Robertovi Ballardovi podarilo objaviť vrak Titanicu. Okrem kufrov, oblečenia, džbánov, misiek, zrkadiel a množstva iných osobných predmetov ho zaujali úplne neporušené tisíce fliaš vína, teda priam vinotéka.

Piť, či nepiť?

Ako prvá napadne každému otázka, či je víno, ktoré ležalo sto rokov na dne oceánu, pitné. Podľa experta na šampanské Richarda Juhlina sú fľaše držané na dne mora uskladnené lepšie ako v najlepších vínnych pivniciach. Názory a skúsenosti z podobných prípadov sa však rôznia. Fľaše a nádoby mohla v hlbinách oceánu poškodiť zmena tlaku a teploty, či rôzne baktérie. Pravdepodobne najbližšie porovnanie, ktoré máme s Titanikom, je prípad lode RMS Republic, ďalšej zaoceánskej linky spoločnosti White Star. Parník sa potopil v roku 1909 po zrážke s loďou SS Florida, ale nehoda si vyžiadala len šesť obetí. Expedície do vraku RMS Republic odkryli podobne veľkú zbierku vín Moët & Chandon Champagne a Dom Ruinart.

Kuriózna vinotéka stále leží na dne neporušená

Keď potápači v roku 1987 otvorili fľašu Moët & Chandon Champagne z roku 1898 z vraku RMS Republic, tvrdili, že našli víno stále šumivé a v skvelom stave. Odborníci z kancelárie newyorského aukčného domu Christie´s však vyhodnotili vylovené fľaše vína ako absolútne bezcenný odpad a hodnotu úlovku, ktorá sa spomínala v tisícoch dolárov, vysmiali. Hoci by pri získaní podobnej trofeje z vraku Titanicu zaplesalo srdce aspoň každého milovníka kuriozít, radosť je predčasná. Z etických dôvodov sa vraj odnášanie potopených artefaktov považuje za zločin vykrádania hrobov. A tak väčšina vínnej zbierky Titanicu leží na oceánskom dne dodnes neporušená a po viac ako storočí táto vinotéka stále čaká na ochutnávku.

Na Titanicu sa pili aj bratislavské vína

Len málo ľudí vie, že pasažieri na Titanicu pili mimoriadne kvalitné bratislavské vína z palugayovských viníc pod názvom Château Palugay. Boli jedinými zástupcami vín z vtedajšieho Rakúsko-Uhorska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *