Škola vína

Teším sa, že náš trh sa po počiatočnom chaose pomaly začína čistiť (1/6)

Zhovárame sa s Vladimírom Hronským, enológom, someliérom, publicistom a brand managerom vinárstva Tajna o vývoji trhu s vínom a formovaní identity slovenských vín.

Je terroirovost aj prejavom zrelosti vinohradníctva?

Teším sa, že náš trh sa po počiatočnom chaose pomaly začína čistiť a objavujeme jasné odpovede. Niektorí vinári mi hovoria – vieš, ja tam mám kopu odrôd, ktoré by som už nepredal. Tak som urobil „kuvéčko“ a to je ten môj kľúč. Staneme sa pravdepodobne aj svedkami toho, že vinári z veľkého množstva odrôd budú musieť aj niečo „vytrhať“. Na jednej parcele už nebudú pestovať päť odrôd, ale dve. Kvasinka, hrozno aj pôda potrebujú „cítiť“ spomínanú identitu. Až potom to v našich pivniciach začne dýchať skutočným terroirom.

V akej miere sú u nás rozšírené odrody, ktoré dlhodobo patria k tradičným vinohradníckym honom, vinohradom?

Kľúčom k riešeniu problémov s pôdnym fondom bolo vždy vlastníctvo. Ide aj o otázku správneho zatriedenia pôdy. Vinohrad dostane ideálnu hospodársku efektivitu aj vd’aka historickej skúsenosti. Mali by sme vedieť, kde naši predkovia pestovali najlepšie Silvánske zelené či červené, ako v Limbachu na Machergute, alebo ked‘ pôjdeme do Šenkvíc na Krče, kde podobnú úlohu zohralo Veltlínske zelené, pri výlete do Tokaja na Makovisko hovoríme o Furminte a Lipovine. V hone nad Tajnou za Vrábľami sa tradične starali o krásny Sauvignon a Semillon, ale kontinuita sa v ére socializmu pretrhla. Výsadbu na hone Sari sme dôkladne klonovo obnovili a budeme robiť všetko preto, aby sa Semillon vrátil medzi registrované terroirové odrody. Tak ako patrí Lipovina (aj) k Mužli alebo Kadarka k Chľabe, Semillon a Sauvignon patria k Tajnej.

Semillon a Slovensko, to nie je veľmi tradičná kombinácia?

Posledné výsadby za socializmu sa udržali v Dolnej Strehovej, v Stredoslovenskej oblasti. Pamätám si v roku 1997, ako som ochutnal krásny Semillon z vinárstva Agro Movino. Bol to neskutočný zážitok. Pritom Semillon je v podstate, vinohradníckym slovníkom povedané, stolové hrozno. Tenká šupka, vel’ké bobule, strapec náchylný na hnilobu a v dobrých ročníkoch na botrytídu. Dokáže priniesť hrozienka a na nich je vlastne postavené aj Sauternes. V ňom až 80 percent tvoria Sauvignony v suchšej podobe so zelenými, fenolickými zložkami chute a na druhej strane Semillon, s nádhernou ovocnosťou a medovosfou. Semillon po prezretí dodáva botrytídu a cibéby, či už v Sauternes, alebo v Požitaví. Vieme, že aj v Tajnej z neho dokážeme urobiť krásne prírodne sladké víno, možno aj cibébovej kvality.
Pokračovanie rozhovoru:

Vladímír Hronský v rozhovore pre časopis Forbes
Autorské práva vyhradené.


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *