Kultúra vína

Skutočný dôvod, prečo je dôležité podávať víno správne vychladené

Môžete si kúpiť to najlepšie víno na svete, avšak nesprávnym skladovaním a podávaním si môžete zážitok z jeho konzumácie úplne zničiť. Pravidlá riadneho skladovania vína sú pomerne jednoduché. Aj takúto nenáročnú vec však komplikujú roky pretrvávajúce mýty. Aby sme si víno mohli vychutnať, musíme mu dopriať správnu teplotu, vlhkosť a polohu. Na skladovanie vína je ideálna domáca vinotéka. Nie každý má financie priestor alebo dostatočne veľké zásoby, aby si zaobstaral takúto vychytávku. Ako teda zabezpečiť, aby malo víno ideálne podmienky?

Všeobecne prevláda názor, že biele patrí do chladničky a červené sa naopak, v chlade skladovať nesmie. Toto tvrdenie však celkom neplatí. „Pokiaľ ide o víno, naše chladničky sú jednoducho príliš chladné. Zvyčajne sú nastavené na 3 – 4 stupne Celzia, čo je skvelé pre udržanie čerstvého jedla, ale pre víno to predstavuje príliš veľký chlad,“ uvádza Alex Russell z Central Queensland University.

Prečítajte si Ak milujete víno, vzdajte hold aj kvasinkám

Biele – každé vynikne pri inej teplote

Aká je teda ideálna teplota podávania bieleho vína? Ľahké biele víno, ako je napríklad Sauvignon blanc, je najlepšie pri teplote okolo 6 °C až 8 °C. Rizling musí byť trochu teplejší, okolo 8 až 10 °C. Pri nižších teplotách začne miznúť pocit chuti v ústach. Sladšie vína a dezertné vína majú hrubšiu textúru, ktorá vynikne pri mierne vyššej teplote okolo 10 až 12 °C. Chardonnay by malo byť podávané ešte teplejšie, má mať okolo 12 až 13 °C.
Môže sa zdať, že to je na biele príliš vysoká teplota, ale platí, že čím je víno aromatickejšie, tým vyššia teplota mu „pristane“. Veľkú časť chuti vnímame aj čuchovými bunkami. Pri nižších teplotách dochádza k menšiemu odparovaniu molekúl, a to spôsobuje, že cítime chuť vína slabšie. Ak je víno až príliš studené, vnímame najmä jeho kyslosť. Nezabudnite preto vybrať biele víno z chladničky niekoľko minút predtým, než ho začnete piť. V opačnom prípade prídete o časť chuťových zážitkov.
červené víno Tajna Dunaj

Červené búra mýty

A ako je to s tvrdením, že červené víno nepatrí do chladničky? Svet bieleho a červeného vína má spoločného viac ako sa môže zdať. Napríklad pri svetlých červených vínach, ako je beaujolais, platí rovnaký teplotný rozsah ako u Chardonnay, t.j. 12 až 13 °C. To je pomerne nízka teplota na červené víno, no uvidíte, že jeho chuť oveľa viac precítite. Dosiahnete ju tak, že ho na polhodinu odložíte do chladničky.

Prečítajte si Ako vysvetliť aké víno chceme – zľahka o víne pre začiatočníkov

Pojem „izbová teplota“ neplatí. Naše byty sú prehriate.

Aj s pravidlom, že víno sa má podávať v izbovej teplote je to povážlivé. Vína boli pôvodne podávané tak, aby mali teplotu takú, ako mala jedáleň v stredovekom Francúzsku, ktorá bola okolo 18 °C. Ale v dnešnej dobe je „izbová teplota“ oveľa vyššia – blíži sa až k 25 stupňom. V teplejších klimatických podmienkach dominantné molekuly ovocnej chuti a alkohol zatienia jemnejšie chute vo víne. Aj tu sa našlo riešenie. Napríklad v Austrálii, kde je izbová teplota 25 stupňov pijú víno rovnakej teploty a miestni vinári prispôsobili svoje receptúry miestnym zvyklostiam tak, aby chutilo čo najlepšie.
A čo robiť, ak potrebujete víno rýchlo vychladiť? Mraznička ani kocky ľadu nie sú dobrou voľbou. Teploty pod nulou môžu vínu uškodiť. Ideálnou metódou rýchleho chladenia je ponorná chladiaca tyčinka, ktorá sa z mrazničky vsunie do fľaše. Ochladzuje bez zriedenia alebo iného poškodenia.

Prečítajte si Ročník 2017 v Tajna vineyards & winery – jeden z tých lepších ročníkov

Jednoduchý experiment

Doktor Russell zároveň odporúča nájsť si metódu, ako vychladené podávané víno konzumentovi najviac chutí. Spravte si doma experiment. Nalejte polovicu fľaše vína do čistej nádoby a vložte ju do chladničky, druhú udržiavajte v izbovej teplote. Potom ochutnajte chladené a teplejšie víno tesne po sebe. Je to len veľmi malá zmena teploty v porovnaní s varením potravín, ale rozdielnu chuť a pocit v ústach pocítite okamžite.

Ak nedopijete…

A čo s vínom , ktoré sa otvorí a nedopije sa? Znie to neuveriteľne, ale aj také veci sa stávajú. Nemusíte mať vtedy obavy, ak sa opätovne uzatvorí korkom alebo stopperom, vydrží niekoľko dní. Šumivé víno treba skonzumovať maximálne do 3 dní, biele, ružové a červené víno vydrží 3 až 5 dní, klasický tokaj aj niekoľko mesiacov. Biele, ružové, šumivé víno treba vtedy držať v chladničke, červené najlepšie vydrží na tmavom a chladnom mieste, napríklad v pivnici.

Prečítajte si Zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *