Rizling vlašský Brut – 0,75 l

Klasifikácia:
Sekt

Odroda:
Rizling vlašský

Chuťové a senzorické vlastnosti:
Príťažlivý odtieň jasnej zelenožltej farby, brilantná čírosť a bohaté perlenie drobných bubliniek oxidu uhličitého zaujmú na prvý pohľad. Sekt je vyrobený klasickou metódou zo základného vína odrody Rizling vlašský v ročníku 2016. Očarí sviežou arómou tropických citrusov a suchých lúčnych bylín s nádychom šupiek vlašského orechu. Výrazne šťavnatá ovocná chuť zanecháva v ústach dotyk čerstvo odtrhnutého zrelého jablka s dochuťou po bielych záhradných egrešoch.

Odporúčanie k jedlu:
aperitív; polievka z červenej šošovice s petržlenovou vňaťou; pomaly pečený bravčový bôčik s rozmarínom a kukuričnou polentou; čerstvý lososový tatarák s majonézou, kapary a kôprom

Servis vína:
pri teplote 7 – 9 °C v kalichoch na šumivé vína tvaru flauty s objemom 230 – 250 ml

Fľašová zrelosť:
1 – 3 roky

Denník vinára: Rizling vlašský Brut, ročník 2016

Ročník 2016 bol z pestovateľského hľadiska náročný a to nielen pre vyšší úhrn zrážok, ale aj pre mráz, ktorý nám koncom apríla poškodil takmer 40 % vinohradu. Striedanie tepla a chladu prispelo k nerovnomernému dozrievaniu úrody, čo miestami našim vinohradníkom pripomínalo podmienky identické ako v oblasti Champagne. Aj preto si vína z ročníka 2016 udržali vyššiu sviežosť a zelenú ovocnosť v bukete, tak žiadanú pri výrobe šumivého vína. Základné víno pred zakvasením ušľachtilou kultúrou kvasiniek obsahovalo necelých 11,5 % obj. alkoholu a zostatok neprekvaseného cukru. So striasaním kalov vo fľašiach sme začali 12 mesiacov od druhotného dokvasenia vína. Odkalený sekt zaujal hustým perlením a pôsobivým ovocno-herbálnym buketom. Dozážou sme pred uzatvorením fliaš s korkom upravili na harmonických 9 g/l, čo prispelo k vyváženiu chute s nádychom sviežej kyselinky a nežného krémového lyzátu po kvasinkách.

Vinohradnícka oblasť Nitrianska
Vinohradnícky rajón Vrábeľský
Vinohradnícka obec Tajná
Vinohradnícky hon – vinohrad Sari
Rok výsadby vinohradu 2011
Pôda stredne ťažká, hlinitá, miestami kamenistá
Dátum zberu hrozna: 27. 9. 2016
Cukornatosť [°NM] 18 °NM
Alkohol [% obj.] 12,0
Zvyškový cukor [g.l-1] 9,5
Obsah kyselín [g.l-1] 6,0
Typ fľaše Champagne
Uzáver korok
Počet fliaš 945

Kúpiť v e-shope:

 cart-icon

Stiahnuť technický list
Rizling vlašský brut

Rizling vlašský Brut, 2016

Rizling vlašský brut

Rizling vlašský brut, 2014