Merlot Rosé, ročník 2017

0,75 l

Klasifkácia:
Mladé víno
Víno zo Slovenska
Nitrianska vinohradnícka oblasť
Vinohrad Sari
Víno s chráneným označením pôvodu, ružové, suché

Odroda:
Merlot 100 %

Chuťové a senzorické vlastnosti:
Víno svetlej ružovej farby vyrobené samotokom z modrého hrozna odrody Merlot. Atraktívna vôňa drobného červeného ovocia pripomína zmes prvých malín a dozrievajúcich májových čerešní s notou mladých zelených ríbezľových lístkov. Chuť je harmonická k vôni, zaujme pôvabnou ovocnou kyselinkou, ktorá je v dochuti pekne zaguľatená jemnou stopou zvyškového cukru.

Odporúčanie k jedlu:
šalát „Nicoise“ so sladkým hráškom, marinovaným tuniakom, vareným vajíčkom a ančovičkami; ľahké rizoto s kúskami cukety, syrom pecorino a šafranom; pstruh na bylinkovom masle s novými varenými zemiakmi.

Servis vína:
pri teplote 8 – 10 °C v kalichoch na ružové vína s objemom 400 – 450 ml

Fľašová zrelosť:
1 – 2 roky

Denník vinára: Merlot Rosé, ročník 2017

Ročník 2017 je v Tajnej z pohľadu kvality ružového vína nad očakávania veľmi dobrým. Po mrazivej jari sa počasie umúdrilo a umožnilo vegetácii pred letom dohnať stratený mesiac. Jún s júlom priniesli prevažne mediteránsky charakter počasia s horúcim a suchým podnebím, ktoré čiastočne prerušili búrky z tepla v auguste, sprevádzané v mnohých rajónoch s rizikom ľadovca. Ten našťastie vinohrad Sari nad Tajnou obišiel a úroda v stabilnejšom ráze jesenného počasia s občasnými zrážkami začala rovnomerne dozrievať. Rosé z Merlotu si od začiatku spracovania v mušte udržalo vyššie kyseliny, čo sme využili najmä pri šetrnom a rýchlom spracovaní po odstopkovaní, s obmedzením účinkom kyslíka. Ružové víno si tak zachovalo veľa príťažlivých primárnych aróm po ovocí a lahodnú šťavnatosť.

Vinohradnícka oblasť Nitrianska
Vinohradnícky rajón Vrábeľský
Vinohradnícka obec Tajná
Vinohradnícky hon – vinohrad Sari
Rok výsadby vinohradu 2011
Pôda stredne ťažká, hlinitá, miestami kamenistá
Dátum zberu hrozna: 10.10.2017
Cukornatosť [°NM] 23,0 °NM
Alkohol [% obj.] 13,4
Zvyškový cukor [g.l-1] 1,2
Obsah kyselín [g.l-1] 6,08
Typ fľaše burgundská
Uzáver screw-cup
Počet fliaš 952

Kúpiť v e-shope:

 cart-icon

Stiahnuť technický list

Merlot rosé

Merlot Rosé, 2017