Kultúra vína, Náš príbeh a rodina, Nezaradené, Zaujímavosti

Marián Pavlovič: práca someliéra a obchodníka má veľa výhod, ale aj výziev

Marian Pavlovic

Súčasťou nášho projektu sú zaujímaví a hľavne odhodlaní ľudia, ktorí naplno veria v naše poslanie. Dôležitým členom tímu TAJNA je Marián Pavlovič, náš obchodník a someliér, ktorý je súčasťou nášho vinárstva už dva roky. Počas rozhovoru sme sa s ním bavili o jeho práci someliéra a obchodníka. Prezradil nám jeho vnímanie tejto profesie a vinárskeho trhu na Slovensku.

Začiatky ako someliér

Aké boli tvoje začiatky a ako si sa dostal tam kde si dnes? Someliér a obchodník vinárstva Tajna.

Moje začiatku sú samozrejme spojené so začiatkom práce v gastronómií. Detailnejšie som sa vínu začal venovať s nástupom do reštaurácie, kde bol požadovaný vyšší štandard obsluhy. Vždy som sa na rajóne cítil komfortne, keď som mal čo najviac informácií a mohol plnohodnotne odporučiť hosťovi či už jedlo alebo víno. S tým súviseli častejšie návštevy vinárstiev, viac degustácií a odborného štúdia. Manažéri v reštaurácií mi dali dôveru a začal som sa viac v rámci reštaurácie venovať servisu vínu, školeniam, degustáciam, somelierskej práci.

Neskôr som skúsil prácu v distribučnej spoločnosti, ktorá dovážala vína z celého sveta a samozrejme vína zo Slovenska. Pracoval som v kruhu odborníkov, veľa sme cestovali po vinárskych regiónoch v rámci celej Európy, čo mi dalo veľmi veľa, hlavne rozhľad a priamy kontakt s daným regiónom.

Vždy som rozmýšľal aké by to bolo pracovať priamo vo Vinárstve byť prakticky pri zrode vína. V dobe keď som sa rozhodoval aké budú moje ďalšie cesty mi zavolal Rastislav Demeš a opýtal sa ma či by sme sa mohli stretnúť a porozprávať o bližšej spolupráci. Musím povedať, že nič lepšie sa mi v tej dobe nemohlo stať. Som tu dodnes a veľmi šťastný.

Someliér aj obchodník. Dá sa to?

Vo vinárstve Tajna zastupuješ pozíciu obchodníka ale aj someliéra. Podľa mnohých je veľmi náročné skĺbiť tieto dve sféry. Ako to vnímaš ty? Má to svoje výhody aj nevýhody?

Veľmi dobrá otázka ? Tí, čo ma poznajú osobne, vedia, že som veľmi komunikatívny a mám rád rozhovory o víne a vlastne o všetkom. V rámci mojej pozície ako obchodník sa neustále stretávam s našimi partnermi, kde im pomáham s výberom vín, a kde si aj ja sám tvorím väčší rozhľad o slovenskom trhu. V tejto pozícií ma baví ta cesta vnímania obchodu ako takého. Veľmi rád sa vzdelávam a ani sám som netušil ako ma táto sféra začne baviť

Ako Someliér sa (v bežnej situácií) zúčastňujem festivalov vína, kde sa okrem návštevníkov stretávam s vinármi, kde si navzájom predávame informácie o ročníku, klíme, odrodách a veľa iného. U nás vo Vinárstve robíme krásne eventy spojené s degustáciou, ktorú veľa krát vediem. Je to iný zážitok, keďže sa v srdci vinohradu snažíme o 100% servis, aby sa náš hosť vo vinohrade cítil ako v 5* hoteli.

Najväčšie výhody v tejto práci vidím v tom, že mám veľký priestor na osobný kontakt s partnerom a popri tom aj priestor na vzdelávanie či už v oblasti vína ale aj obchodu. Obrovskou výhodou je, že môžem partnerovi poskytnúť nie len obchodný ale aj odborný servis.Ak by som mal vypichnúť nejakú nevýhodu, tak je to mierny tlak, ktorý každý obchodník pozná. Ale ako sa hovorí, aj diamanty vznikajú pod tlakom ?

Someliér na Slovensku

Ako vnímaš Slovenský vinársky/someliérsky trh? V porovnaní so zahraničím? Kde vidíš Slovensko do budúcna?

Môžem to posúdiť len z mojich ciest za vínom do zahraničia. Vnímam to tak, že v krajinách ako Taliansko alebo Francúzsko je víno väčšou súčasťou každodenného života ľudí. Kultúra pitia vína je tam samozrejme vyššia. Víno patrí na stôl či pri raňajkách obede alebo k večeri. Sú to krajiny s oveľa dlhšiu históriu vína a sú významnými vinárskymi regiónmi. Na Slovensku pijeme vína dosť, no je otázne, či si vyberáme poctivé vína.

U nás sa vnímanie vína určite zlepšuje, ale po malých krokoch. Aj napriek tomu, že tu máme vína svetovej kvality, tak sa stále porovnávame a snažíme hľadať prečo sme horší a nie prečo sme lepší. Ale to tiež asi súvisí s našou históriou. Pevne verím, že čoraz viac ľudí bude na Slovensku pyšných na naše produkty.Celkovo si ale myslím, že na Slovensku pijeme dosť vína čo mi chýba je aby sa pilo viac toho poctivého.

V čom vidím nedostatok a možné zlepšenie je práve Somelierska pozícia. Oproti zahraničiu, kde každá dobrá reštaurácia má svojho someliéra, tak tu sa to nedeje. Je však vidieť, že ako vinári, tak aj someliéri ale aj konzumenti vína napredujú. Už teraz máme na Slovensku vinárov, ktorí v zahraničí žnú úspechy vrátane Vinárstva TAJNA ? Tak isto aj someliérov s obrovskými skúsenosťami a kvalitným vzdelaním, o ktorých je počuť aj vo svete. Takže ja sa osobne o svetlú budúcnosť Slovenska nebojím.

Má someliér svoje obľúbené víno?

Keby máš vybrať len jedno víno, ktoré by malo vinárstvo Tajna vyrábať, aké by to bolo?

V podstate v tom mám úplne jasno ? Bolo by to Cuvée Secret Reserva. Je to aj teraz vlajková loď vinárstva. Je to počin na ktorý sme všetci veľmi hrdí.

Cuvée sú vo svete najoceňovanejšie vína. Je to umenie technológa v spolupráci s agronómom vyladiť všetky komponenty, tak aby to spolu vytváralo unikátne dielo. Takto to robíme aj u nás na Tajnej. To najlepšie čo máme spojíme v jedno. Najskôr vyzrieva každá odroda samostatne a potom ich spojíme a vyzrievajú spoločne. Hráme sa s výberom sudov s dĺžkou vyzrievania a aj s percentuálnym podielom danej odrody. keby malo vinárstvo Tajna len Cuvée Secret Reservu, tak si to viem predstaviť ako plnohodnotný projekt.

Ďakujeme Majovi za rozhovor a prajeme mu, nech sa mu u nás ešte veľmi dlho darí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *