Víno je nápoj, ktorý prebudí zmysly, opojí hlavu a poteší chuťové bunky. Platí to však len v prípade, že si zvolíte jeho kvalitnú podobu. Druhov, odrôd a značiek vín je obrovské množstvo a vyznať sa v nich je takmer umenie. Každý konzument vína by však mal vedieť ako rozoznať kvalitné víno od jeho lacnej verzie.

Za málo peňazí veľa muziky, alebo može byť kvalitné víno lacné?

Otázka ceny je pri hodnotení vína veľmi ošemetná. Môže byť lacné víno aj kvalitné víno? Áno aj nie. Dobré a chutné víno nájdete aj v nižších cenových hladinách.

Je však na zamyslenie, či je reálne predávať dobré víno za tri eurá pri nákladoch na pestovanie, zber, skladovanie, fľašu a iných položkách spojených s produkovaním vína.

Odborníci sa zhodujú, že cena kvalitného vína sa začína pohybovať pri približne desiatich eurách. Na druhej strane, vysoká cena nie je zárukou výnimočného tovaru. Vo veľa prípadoch si zákazník len priplatí za značku a drahú reklamu.

Ako má teda laik zistiť, či kupuje kvalitné víno? Mal by si všímať hlavne tieto štyri vlastnosti.

Cabernet Sauvignon rose Tajna kvalitné víno

1/ Komplexnosť

Ak ste niekedy počúvali znalcov vína, museli ste mať pocit, že nepijú víno, ale konzumujú misu plnú všakovakého jedla. Po prvom dúšku z nich vychádzali slová ako maslo, chlieb, citrón, zelené jablká, mandle… Ak sa do chuti kvalitného vína ponoríte aj vy, ich kvetnatý jazyk ľahko pochopíte. Pokiaľ ide o rozdiel medzi lacným a kvalitným vínom, vo všeobecnosti možno povedať, že pri tom druhom cítite viac aróm a rôzne chute.

Prečítajte si Degustácia – naučte sa ochutnávať víno

2/ Vyváženosť

Takmer každý z nás už asi zažil, že sa mu po ochutnaní vína zvraštila tvár. Vtedy ste určite nepili kvalitné víno. Kyslosť vína môže byť jednou z jeho prirodzených vlastností, mala by však zodpovedať jeho druhu a vlastnostiam. Dobré vína by mali byť takzvane hladké. Vo víne môžete vďaka tanínom pocítiť aj horkosť. Tá je však žiadúca, ak je prepojená s telom vína.

Prečítajte si Triesloviny – čo sú a odkiaľ pochádzajú

3/ Dĺžka

Cítite po ochutnaní vína, ako sa vám jeho chuť rozloží na jazyku a príjemne pretrváva? Vtedy pijete kvalitné víno. Takzvaná dobrá dĺžka sa vyskytuje u vín, ktoré majú  ďalej sa rozvíjajúci chuťový profil. Tá môže napríklad prechádzať z minerálov až po tropické ovocie v jednom dúšku. Ak ochutnáte neveľmi dobré víno, pravdepodobne bude mať veľmi krátku dĺžku alebo možno dĺžku, ktorá nie je tak príjemná a pretrváva až príliš dlho a z nesprávnych dôvodov.

4/ Nepriateľská opica

Spoľahlivým ukazovateľom, či ste pili kvalitné víno, sú vaše pocity na druhý deň. Zlé víno dokáže s hlavou a žalúdkom napáchať veľkú šarapatu. Vtedy je už síce príliš neskoro odstrániť vinníka, ale aspoň sa poučíte do budúcnosti. Kvalitné víno vám pripraví pekný večer bez toho, aby si na druhý deň vypýtalo svoju daň.

Prečítajte si Prečo nás môže po víne trápiť bolesť hlavy?

Tajna kvalitné víno hrozno

Kvalitu vína však ovplyvňuje predovšetkým hrozno a jeho kvalita. Preto si všímajte odkiaľ víno pochádza, kto ho vyrába. Zásady pestovania hrozna vo vinárstve Tajna vyjadrujú snahu ponúkať hrozno a víno bez škodlivých látok a devastácie prírody. Snažíme sa vytvoriť optimálne podmienky pre živiny vo vinohrade a kladieme dôraz na ochranu vinohradu, ktorá nepotláča prirodzený vývoj ekosystému, udržiava vyvážený pomer živín, podporuje rozmnožovanie prirodzených nepriateľov škodcov viniča a zlepšuje životné prostredie.Prečítajte si o tajomstvách vinohradníctva v Tajnej.

 

 

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

 

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne:

barrique

Škola vína

merlot

Kultúra vína

bordeaux

Zaujímavosti