Keď si muž so ženou vybehnú na pohárik, nežnejšia polovička môže mať bez svojho zavinenia viac pod čapicou ako jej partner. Hoci existujú výnimky, spravidla ženám pomúti alkohol hlavu o niečo rýchlejšie ako mužom. Či je to výhoda, alebo nevýhoda záleží od prípadu k prípadu. Zaujímavé sú však dôvody, prečo ženám stačí na alkohol minúť menej peňazí ako „pánom tvorstva“.
Ako prvé každému napadne, že je to vďaka rozdielnej veľkosti telesných schránok. Krehká žena už napohľad znesie menej ako urastený muž. Dôvodom však nie sú len kilá. Ak by žena a muž rovnakej výšky a váhy vypili rovnaké množstvo vína, u ženy by sa stále preukázala vyššia koncentrácia alkoholu v krvi. Príroda sa jednoducho rozhodla, že organizmy muža a ženy budú spracovávať alkohol inak.
Prečítajte si aj Cuvée alebo kupáž – víno, ktoré je vizitkou vinára
Prvým dôvodom je rozdielny podiel vody v tele. Voda tvorí 52 až 53% ženského tela oproti 61% u mužov. Voda pomáha zriediť alkohol, a preto telo muža môže zriediť viac alkoholu než telo ženy. Na druhej strane, ženy majú vyšší podiel telesného tuku ako muži s rovnakou hmotnosťou. Tuk nedokáže absorbovať alkohol, a tak telom ženy prúdi viac alkoholu ako mužovi s podobnou hmotnosťou, hoci obaja vypili rovnaké množstvo.
Šialené hormóny a nespravodlivé enzýmy
Ženy trápia hormonálne výkyvy a ony potom niekedy trápia ostatných okolo seba. Dámy majú tendenciu mať pomalší metabolizmus tesne pred a počas menštruačného cyklu. V tomto období teda aj rozklad alkoholu prebieha pomalšie a žena sa rýchlejšie opije. Aby to nebolo málo, spikli sa proti nim aj enzýmy. Ženy majú nižšiu aktivitu enzýmu nazývaného alkoholdehydrogenáza (ADH), ktorý rozkladá alkohol.
Na základe týchto poznatkov sa uvádza, že rovnaká dávka alkoholu môže mať na ženu až dvojnásobný účinok ako na muža. Z ekonomického hľadiska je toto zistenie možno potešujúce, ale treba brať do úvahy aj zdravotné a spoločenské riziká. Takže stále platí, že piť treba vždy s mierou. A pre ženy dvojnásobne.
Prečítajte si aj Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás
Alkohol a abstinenti z Japonska
Ešte horšie ako ženy sú na tom so spracovaním alkoholu Japonci. Ide o genetickú predispozíciu. U Japoncov i iných Aziatov je prirodzene nízka hladina enzýmu acetaldehyddehydrogenáza (AlDH), a tak „veľa neznesú“. Aj preto je v Japonsku výrazne menej ľudí závislých od alkoholu ako v iných krajinách.