Zaujímavosti

Biodynamické vinárstvo – 6 zaujímavých tipov na návštevu

Vinárstvo, ktoré produkuje organické a biodynamické víno sa rozhodlo vyrábať víno udržateľným spôsobom s ohľadom na životné prostredie. Viac o tomto prístupe k pestovaniu viniča a výrobe vína sa môžete dozvedieť v článku Biodynamické a ekologické vinárstvo.

Bolfan Vinski Vrh – Chorvátsko

Bolfan Vinski Vrh nachádzajúci sa neďaleko od Záhrebu nadväzuje na bohatú históriu pestovania viniča a výroby vína od rímskych čias. Vo vinárstve nasledujú filozofiu biodynamiky a funguje im to – ich vína získali bezpočet ocenení. Pri návšteve vinárstva sa môžete tešiť na prehliadku statku a dozvedieť sa všetko o procesoch pri biodynamickej výrobe a popritom ochutnávať víno. Môžete dokonca zostať na noc v jednej z ich boutique izieb a užiť si čo najviac z okolitého regiónu s jeho termálnymi kúpeľmi, múzeami, hradmi a zámkami.

Prečítajte si aj Ochutnávka vín TAJNA – prežite atmosféru pri ktorej sa rodí víno

Querciabella – Toskánsko, Taliansko

Tuscany
Nachádza sa v regióne Chianti a tím v Querciabella bol jedným z priekopníkov biodynamického vinárstva v Toskánsku. Výsledkom je, že ponúkajú ručne robené, vysoko kvalitné vína, ktoré si môžete osobne vychutnať pri návšteve vinárstva. Ponúkajú tiež kurzy o organickom vinárstve, takže po návrate domov môžete na ľudí zapôsobiť svojimi znalosťami.

Prečítajte si aj článok Biodynamické a ekologické vinárstva

Chateau Pontet-Canet – Bordeaux, Francúzsko

vinárstvo

Tento rozprávkový zámok v Bordeaux sa datuje do 18. storočia. V roku 1855 bol klasifikovaný ako Grand Cru Classé. Biodynamické metódy pestovania viniča a výroby vína aplikujú už mnoho rokov. Majitelia Chateau Alfred Tesseron a jeho rodina, zaobchádzajú s vinicami ako so záhradou. Nechali révu rásť prirodzene, bez použitia pesticídov a výsledkom je čisté a harmonické víno. Pri návšteve vinárstva si môžete urobiť prehliadku panstva a zúčastniť sa voľnej degustácie.

Sao del Coster – Priorat, Španielsko

dreamstime_s_20906574 priorat

Vinárstvo Sao del Coster sa nachádza hodinu a pol autom od Barcelony, v samom srdci regiónu Priorat v Katalánsku. Vzniklo vďaka skupine švajčiarskych priateľov, ktorých snom bolo vyrábať víno prirodzeným a ekologicky udržateľným spôsobom. Začali nasledovať biodynamické princípy – práca vo vinici aj v pivnici nasleduje cykly Mesiaca. Prečo je práve tento spôsob práce pre nich dôležitý, sa dozviete pri prehliadke viníc a ochutnávke ich troch špičkových vín.

Zámok Chambert – Cahors, Francúzsko

Cahors
Zámok Chambert je v prevádzke od roku 1690 a dodával vína aj pre kráľov a pápežov. Zámok je zasadený do ohromujúcich základov, na náhornej plošine Cahors v juhozápadnom Francúzsku. Jedná sa o najväčšiu ekologickú vinicu v regióne. Ich špecialitou je Malbec, trochu zabudnutá odroda z Bordeaux, ktorá však v súčastnosti naberá na popularite vďaka Argentíne. Môžete si urobiť prehliadku so sprievodcom a dokonca aj zadarmo ochutnať ich vína.

Barone Pizzini – Lombardia, Taliansko

Lombardia
Vo vinárstve Barone Pizzini bolo ekologické vinárstvo zavedené veľmi rýchlo. Sú oddaní prírodnému vinárstvu vo všetkých smeroch, aj ich vinárstvo bol postavené tak, aby rešpektovalo životné prostredie. Boli jednou z prvých spoločností, ktoré zaviedli kompenzáciu uhlíkových emisií, systém monitorovania uhlíkovej stopy svojich vín.

Vinárstvo TAJNA

chutnávka vín vinárstvo Tajna
Ak sa vám predsa len nechce tak ďaleko cestovať, možnosť na návštevu vinárstva s ekologickým prístupm máte aj na Slovensku.

Viac si môžete prečítať v článku: Ochutnávka vín Tajna – prežite atmosféru pri ktorej sa rodí víno

Objednajte si návštevu prostredníctvom našej webovej stránky a vinárstvom vás budú sprevádzať naši odborníci. Dozviete sa niečo o našej vinárskej filozofii, ochutnáte to najlepšie z našich pivníc a vychutnáte si nevšednú atmosféru vinárskeho vidieka.


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


degustácia vína Tajna

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.


Zdroj obr.: dreamstime

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *